Czujnik parkowania – przydatne urządzenie czy niepotrzebny gadżet?

Opublikowane przez ekipeo 11/12/2014 0 Komentarzy 2265 odsłon

Aktualnie, nowoczesne modele samochodów posiadają podstawowe wyposażenie, które obejmuje również czujniki parkowania. Jednak na rynku są dostępne czujniki, które mogą zostać zamontowane w starszych modelach samochodów.  Takie gadżety są bardzo łatwe w montażu oraz nie są już takie drogie jak przed laty, ale czy są potrzebne?

Wspomaganie parkowania

czujnik parkowania

Najprostszym urządzeniem wspomagającym parkowanie są właśnie czujniki, które informują kierowcę o ewentualnych przeszkodach, jakie może natrafić w trakcie parkowania. Informacja o zbliżającej się przeszkodzie jest podawana przez sygnał dźwiękowy, który nasila się lub zwiększa swoją częstotliwość powtórzeń wraz ze zbliżanie się do przeszkody.

Do zalet tego urządzania na pewno można zaliczyć łatwość w montażu, prostotę działania oraz skuteczne ostrzeganie przed przeszkodami. Niemniej jednak precyzja czujników jest ograniczona i zależna od ilości czujników. Warto pamiętać by przy montażu najlepiej zamontować cztery czujniki – dwa, które zostaną rozmieszczone centralnie oraz dwa zamieszczone na obrysach samochodu. Do zalet można zaliczyć również stosunkowo niską cenę oraz jakość – czasem bywa tak, że niefabryczne czujniki parkowania lepiej działają niż seryjne.

Wadą takich czujników jest słaba precyzja określania odległości. Margines błędu odległości sięga około 30 cm. Wada ta nie stanowi natomiast problemu dla kierowców, którzy dobrze znają swoje auta.

(Nie)potrzebny gadżet?

Biorąc pod uwagę zalety i wady tego urządzenia można jednoznacznie stwierdzić, że jest to przydatny element wyposażenia samochodu. Pomoc przy parkowaniu, zwłaszcza w trudno dostępnych i wąskich miejscach może być trudne nawet dla bardzo doświadczonego kierowcy. Czujniki parkowania sprzedawane są pojedynczo lub w zestawach (np. tutaj http://www.motocentrum.pl/akcesoria/akcesoria,czujniki-parkowania,66-71) dlatego możemy sami zadecydować ile faktycznie czujników potrzebujemy. Zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w taki dodatkowy sprzęt, ponieważ znacznie ułatwi nam to parkowanie przede wszystkim tyłem lub w trudno dostępnych miejscach.

Dodaj Komentarz