Czy okap kuchenny jest niezbędny w kuchni?

Opublikowane przez ekipeo 02/02/2012 0 Komentarzy 1563 odsłon

Standardowym wyposażeniem kuchni powinna być nie tylko kuchenka, lodówka, czy mikrofala, ale także okap w postaci pochłaniacza lub wyciągu. Ten pierwszy oczyszcza powietrze i oddaje je spowrotem do pomieszczenia, podczas, gdy wyciąg wypuszcza kanałem wentylacyjnym część pobranego powietrza na zewnątrz budynku.

Okap jest niezbędny, aby pochłonąć znaczne ilości pary wodnej, która wytwarza się podczas gotowania posiłków, a co za tym idzie uchronić naszą kuchnię od wilgoci i pleśni na ścianach, czy oknach. Dodatkowo zapach smażonej cebuli, czy przypalonego mięsa nie będzie się tak intensywnie roznosił po całym pomieszczeniu, co jest szczególnie cenione w niewielkich mieszkaniach w blokach. Inną zaletą okapów kuchennych jest także ochrona mebli przed osadzaniem się na nich kropli tłuszczu i wilgoci.

Aby okap prawidłowo spełniał swoją funkcję nie wystarczy jego zamontowanie bezpośrednio nad kuchenką, ponieważ konieczne jest także dobranie jego wydajności (poziom pochłaniania zwykle wynosi 300m3/h), a co za tym idzie hałasu, do powierzchni kuchni. Warunkiem działania okapu jest ponadto sprawna wentylacja oraz filtry (trzeba dbać o to, by były regularnie czyszczone lub wymieniane). Pamiętajmy, że okapów nie wolno podłączać do zbiorczego kanału wentylacyjnego, a szerokość okapu nie powinna być mniejsza niż szerokość kuchenki, nad którą zostanie zawieszony (standard to 60 cm).

Obecnie w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można znaleźć okapy, które będą stanowić nie tylko element wyposażenia, ale także ozdobę naszej kuchni. Różne barwy, kształty i rodzaje sprawiają, że z łatwością można dobrać okap do każdego wnętrza. Decydując się na oryginalny kolor okapu, warto zastanowić się, czy nie lepiej sprawdzi się pochłaniacz wykonany ze stali nierdzewnej albo kwasoodpornej, który będzie pasował do kuchni niezależnie od koloru ścian, czy mebli. Co więcej, do wyboru mamy okapy kominowe montowane pomiędzy szafkami kuchennym, okapy wyspowe – mocowane na suficie, a nawet dyskretne okapy uchylne, schowane w meblach.

Dodaj Komentarz