Czy powrót do szkół ma sens?

Opublikowane przez ekipeo 13/05/2021 0 Komentarzy 402 odsłon

Nad tym zastanawia się prawdopodobnie każdy z nas. W końcu marzymy o tym, aby w końcu wrócić do normalności prawda? Ale chcemy do niej wracać mimo wszystko?

Od kiedy dzieci wracają do szkół?

28 kwietnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił harmonogram powrotu do szkół. Według niego wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponad podstawowych powrócą do szkół przed wakacjami. Pierwsze powracają oczywiście dzieci najmłodsze (klasy 1-3), które rozpoczęły pracę w trybie stacjonarnym 4 maja. Następni w kolejce są uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych w trybie hybrydowym. Od 31 maja wszyscy mają się uczyć już tylko stacjonarnie.

lekcje online, lekcje w szkole

Gra niewarta świeczki?

Wielu rodziców zwraca uwagę na to, że powrót na tak krótki czas może nie poprawić sytuacji dzieci a tylko ją pogorszyć. Wielu nauczycieli odkłada wszystkie sprawdziany na powrót do nauczania stacjonarnego. Dzieci będą więc miały ogromne nagromadzenie materiału w jednym czasie, co może niekorzystnie odbić się na ich stopniach.

Problemy mają także uczniowie, którzy mieszkają poza miejscem nauki i w normalnych warunkach wynajmują mieszkania, lub mieszkają w internatach. Mogą mieć problem z wynajęciem lokum na jeden miesiąc, a od szkoły często dzieli ich nawet kilkaset kilometrów.

Na głęboką wodę

Wrzucanie dzieci w wir nauki stacjonarnej, tak niespodziewanie i po wielu miesiącach przyzwyczajania się do nowej rzeczywistości wydaje się być nieodpowiedzialne. Pamiętajmy, że to dla nich ogromny stres, tym bardziej, że koniec roku to masa egzaminów i walki o jak najlepsze stopnie.

nauka zdalna, nauka w domu, lekcje

Nowa rzeczywistość, nowe wywania

Miejmy tylko nadzieję, że to już ostatni taki szok dla dzieci. Najbardziej odczuwają te zmiany uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w nowej placówce już w trybie zdalnym. Tegoroczni maturzyści oraz dzieci przystępujące w tym roku do egzaminu ósmoklasisty także odczuwają, że nauka zdalna mocno wpłynęła na poziom ich wiedzy. Sami przyznają, że nauka w takim trybie nie jest aż tak efektywna. Problemem może też być wydzielenie odpowiedniej przestrzeni do nauki w domu i oddzielenie czasu wolnego od czasu, który należy poświęcić na naukę.

Dodaj Komentarz