Czy to już przekwitanie? Wykonujemy test na menopauzę

Opublikowane przez ekipeo 02/03/2018 0 Komentarzy 1103 odsłon

Wraz z upływem lat, przychodzi czas na pewne zmiany w życiu kobiety. Po pięćdziesiątce zwykle pojawi się menopauza, która jest naturalnym procesem biologicznym wiążącym się z wystąpieniem ostatniej miesiączki. Jako, że okresowi przekwitania towarzyszą różne objawy, kobieta zwykle wie, że już niedługo nie będzie możliwe w jej przypadku zajście w ciążę. Po czym zatem poznać klimakterium i jak można potwierdzić menopauzę?

Test na menopauzę rozwieje wszelkie wątpliwości

Kobiety podejrzewające u siebie klimakterium, mogą sięgnąć po domowy test na menopauzę, dzięki któremu potwierdzą lub wykluczą okres przekwitania. Przykładem takiego testu jest test płytkowy, który wykrywa stężenie hormonu FSH. Jeśli przekracza ono 24 mlU/ml, to świadczy to o rozpoczęciu się okresu poprzedzającego menopauzę. Dochodzi wówczas do zmniejszenia produkcji żeńskich hormonów, czyli progesteronu i estrogenów. Równa się to z zanikaniem funkcji rozrodczych i niestety z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami.

test na menopauzę

W celu wykonania takiego domowego testu płytkowego, potrzebna będzie próbka moczu. Najlepiej przeprowadzić go na rano, na bazie pierwszego moczu. Wraz z testem dołączona jest do opakowania pipeta, za pomocą której należy zaaplikować trzy krople moczu na okienko płytki testowej. Wykonywanie testu na menopauzę przypomina do złudzenia test ciążowy. Po upływie pięciu minut uzyskuje się wynik w postaci prążków. W opakowaniu powinny znajdować się dwa testy, gdyż po upływie tygodnia należy przeprowadzić test ponownie.

Kiedy warto sięgnąć po test na menopauzę?

Kobiety, które ukończyły 50 lat i borykające się z dolegliwościami typu zimne poty w nocy, uderzenia gorąca, pogorszenie nastroju, drażliwość, nerwowość, bezsenność, stany depresyjne, suchość pochwy, problemy z koncentracją, wzrost masy ciała, łamliwość paznokci czy wypadanie włosów, mogą podejrzewać u siebie klimakterium. Warto wówczas zainwestować w test na menopauzę, który można z łatwością dostać w każdej aptece. Nawet jeśli kobieta jest dopiero po czterdziestym piątym roku życia, a obserwuje u siebie wspomniane powyżej objawy, warto wykonać taki prosty test menopauzalny, dzięki któremu można wykluczyć czy potwierdzić swoje wątpliwości.

Okazuje się, że już na pięć lat przed klimakterium spada stężenie hormonu AMH oraz wzrasta poziom hormonu FSH. Dzięki testowi menopauzalnemu można z wyprzedzeniem przygotować się do okresu przekwitania, zmniejszając ryzyko wystąpienia typowych dla menopauzy schorzeń. Takie test kosztują zaledwie kilkanaście złotych. W jednym opakowaniu znajdują się dwa testy płytkowe. Drugi wykonuje się po upływie tygodnia, dzięki czemu można potwierdzić stałe podwyższenie hormonu FSH wskazujące na menopauzę.

Dodaj Komentarz