Czy warto wykupić ubezpieczenie lekowe?

Opublikowane przez Redakcja 19/07/2013 0 Komentarzy 983 odsłon

Ubezpieczamy swoje domy, mieszkania, samochody. Ubezpieczamy swoje życie od różnych zdarzeń losowych. Czy zatem do różnego rodzaju ubezpieczeń nie warto dodać ubezpieczenia, które przyda się w czasie zwiększonych wydatków na leki? W trosce o domowy budżet, a także o zmniejszenie ilości stresu związanego z chorobą, warto rozważyć taką możliwość.

1111309_pillsUbezpieczenie lekowe ma wyjść naprzeciw problemom pacjentów, którzy muszą płacić wysokie ceny za leki nierefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W zakres ubezpieczenia wchodzą wydatki związane z wykupem leków przepisywanych na receptę. A kwoty zwracane pacjentom są zróżnicowane w zależności od wysokości poniesionych przez nich kosztów. Jak podkreślają specjaliści znający rynek farmaceutyczny, zmniejszające się kwoty, które z budżetu trafiają na refundację leków będą ograniczały refundację leków nowej generacji. To z kolei doprowadzi do sytuacji, w której to pacjent będzie musiał samodzielnie pokrywać cały koszt zakupu leków. Właśnie powstawanie takich sytuacji będzie skłaniało pacjentów do korzystania z polis lekowych oferowanych przez coraz większą liczbę ubezpieczycieli. Będzie to jednak zmiana stopniowa, kształtowana przez sam rynek produktów ubezpieczeniowych.

Obecnie polisy lekowe są oferowane jedynie w formie ubezpieczeń grupowych. Możliwe jest jednak, że z czasem ubezpieczyciele opracują ofertę skierowaną do indywidualnych klientów. Obecnie miesięczny koszt polisy nie jest wygórowany i średnio kształtuje się w granicach 20-30 zł. Przy podpisaniu umowy należy mieć na uwadze jej warunki, którymi najczęściej są limity określające, do jakiej kwoty ubezpieczyciel zwraca koszt poniesionych wydatków. Nie jest to zatem produkt, który pomoże chorym przewlekle oraz tym, którzy na leki wydają tysiące złotych miesięcznie. Najczęściej też do zwrotu kosztów poniesionych przy zakupie leków konieczna jest obecność leku na liście medykamentów objętych ubezpieczeniem, a transakcja musi odbywać się w aptekach, które współpracują z ubezpieczycielem. Zatem warto zastanowić się, czy takie dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne nie byłoby dla nas dobrym rozwiązaniem.

Dodaj Komentarz