Czym jest integrowana ochrona roślin?

Opublikowane przez ekipeo 01/03/2021 0 Komentarzy 637 odsłon

Pozwala ograniczyć szkodliwe działanie chemikaliów, dbając zarówno o środowisko, jak i ludzkie zdrowie. Integrowana ochrona roślin to nowoczesny sposób opieki nad uprawami. Dzięki niemu te stają się bardziej ekologiczne i przyjazne dla rodzimej fauny i flory.

Na czym polega integrowana ochrona roślin?

Każdy z istniejących organizmów walczy z chorobami czy pasożytami na wiele różnych sposobów. Przez długi czas rośliny uprawne były jednak chronione, przede wszystkim za pomocą substancji chemicznych. Integrowana ochrona roślin zakłada jednak wykorzystywanie ich w jak najmniejszej ilości, a za to skupienie się na różnych sposobach walki zagrożeniami.

Dobrym przykładem może być zamontowanie tablic z lepami w okolicy pól rzepaku. Dzięki nim można kontrolować ilość szkodliwych owadów w okolicy i korzystać z oprysku tylko w sytuacji, w której zagrażają roślinie.

Integrowana ochrona roślin wynika nie tylko z chęci ochrony środowiska. Od 2014 roku każdy rolnik ma obowiązek wdrożenia takiej opieki nad swoimi polami. Ponadto odpowiednie dbanie o rośliny, np. przez wykorzystywanie dobrej jakości nawozów, wzmacnia ich odporność oraz sprawia, że plony często okazują się większe, co w efekcie ma również korzyść ekonomiczną.

Jak wprowadzić naturalną opiekę nad uprawami?

Polami można opiekować się również w zgodny z naturą sposób, korzystając z różnych substancji pochodzenia biologicznego. W sprzedaży są także osłony na rośliny, pomagające chronić je w sposób niezanieczyszczający gleby. Zajmując się rolnictwem, warto również podjąć współpracę z pszczelarzami lub też zaopatrzyć się we własne owady zapylające.

Istotne jest zapewnienie równowagi biologicznej. Występowanie w okolicy roślin różnych gatunków zwierząt, np. biedronek czy motyli, zapobiega rozprzestrzenianiu się szkodników. W chwili, w której wykorzystywane są mocne środki chemiczne, stworzenia takie nie mają szansy, aby się rozwijać.

Więcej informacji na temat integrowanej ochrony roślin oraz pomoc przy wybraniu optymalnej drogi, oferuje między innymi Syngenta.

Dodaj Komentarz