Czym pokryć dach altanki?

Opublikowane przez ekipeo 27/12/2021 0 Komentarzy 835 odsłon

Altana ogrodowa to jeden z najbardziej atrakcyjnych wizualnie i funkcjonalnie elementów architektury ogrodowej. Aby można było korzystać z niej przez wiele długich lat, niezbędne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Ogromne znaczenie ma prawidłowo dobrane zadaszenie altanki. Sprawdź, czym pokryć jej dach tak, aby konstrukcja mogła służyć przez wiele sezonów.

Altanka ogrodowa – miejsce, które posiada wiele zastosowań

Osoby, które zdecydowały się na posiadanie altany ogrodowej wiedzą, że jest ona bardzo funkcjonalna. Tego rodzaju konstrukcja ma wiele zastosowań. Najczęściej służy do odpoczynku w pięknym, zazielenionym terenie. W jej wnętrzu można urządzać rodzinne obiady oraz przyjęcia z przyjaciółmi. Bardzo często jest ona wykorzystywana jako miejsce do pracy na świeżym powietrzu. Altany drewniane są również stosowane jako bawialnie dla dzieci i miejsca do przechowywania sprzętu ogrodowego w trakcie jesieni czy wczesnej wiosny. Aby konstrukcje prawidłowo spełniały swoje zastosowania, należy o nie odpowiednio dbać. Jednym z ważniejszych czynników, umożliwiających korzystanie z tego elementu architektury ogrodowej, jest wykorzystanie solidnego zadaszenia.

Zadaszenie altany – dlaczego jest takie ważne?

Altana ogrodowa, która posiada odpowiednio skonstruowane zadaszenie, umożliwia bezproblemowe i wygodne korzystanie z niej. Dach przede wszystkim zapewnia ochronę podczas użytkowania konstrukcji. Można bez problemu urządzić przyjęcie czy rodzinny obiad w takim miejscu, nie martwiąc się o niekorzystne warunki atmosferyczne. Dach zapewnia osłonę zarówno przed deszczem, jak i wiatrem czy intensywnym nasłonecznieniem. Dzięki temu można w pełni cieszyć się czasem spędzonym w ogrodzie. Zadaszenie przydaje się również, gdy w altanie ogrodowej pracuje się na laptopie czy odrabia lekcje. Dach zasłania słońce, które bardzo często uniemożliwia patrzenie w ekran, znacznie utrudniając wykonywanie obowiązków. Zadaszenie altanki ogrodowej, które jest solidnie wykonane, pozwala także na przechowywanie wszelkiego rodzaju sprzętów i akcesoriów ogrodowych w trakcie nieużytkowania konstrukcji. W altanie ogrodowej na czas wiosny i wczesnej jesieni można schować:

  • krzesła i stoły ogrodowe,
  • rower,
  • drabinę,
  • kwiaty,
  • sprzęt ogrodniczy (łopata, grabie).

Dobre zadaszenie altanki ogrodowej gwarantuje odpowiednią ochronę przed deszczem, śniegiem i większymi zabrudzeniami tych elementów.

Jakie zadaszenie altany ogrodowej wybrać?

Dach altanki ogrodowej może przybierać różnego rodzaju kształty. Najczęściej stosuje się tzw. konstrukcje stożkowe, które w ogrodzie prezentują się bardzo atrakcyjnie. Zabudowa płaska lub dach jednospadowy ułożone pod odpowiednim kątem nachylenia, pozwalają spływać wszelkim opadom atmosferycznym na ziemię i nie gromadzić się na powierzchni budowli. Dzięki temu na altanie nie zbiera się brud i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. W przypadku, gdy chce się pokryć altanę ogrodową dachem wykonanym samodzielnie, warto wybierać trwałe materiały. Wyróżnia się trzy podstawowe surowce, które sprawdzają się do tego najlepiej. Najlepiej jednak jest zamówić altanę ogrodową, która posiada wbudowany przez producenta dach. Jest to gwarancja jakości materiału oraz tego, że cała konstrukcja tworzy jedną, spójną całość. Z bardzo dobrych surowców – zarówno do budowy fundamentów konstrukcji, jak i jej zadaszenia – korzysta producent drewnianych altanek Kempar.

Gont bitumiczny

Surowiec, jakim jest gont bitumiczny, sprawdza się najlepiej w przypadku zadaszenia pochyłego. Dobrze, jeśli ma ono spad o nachyleniu około 12 stopni. Materiał składa się zazwyczaj z bitumu, wytwarzanego z oksydowanych bądź modyfikowanych asfaltów rozmieszczonej na szkielecie ze szklanego włókna. Przed dodatkowymi uszkodzeniami zadaszenie chroni powłoka z posypki mineralnej. Gont bitumiczny występuje w różnych kolorach, dzięki czemu można go dopasować idealnie do pozostałych części altany ogrodowej.

Blacha

Dach altanki może być stworzony z blach. Do wyboru ma się ich dwa rodzaje: blachy płaskie i fałdowane. Te pierwsze są znacznie bardziej minimalistyczne, drugie natomiast dodają dodatkowego elementu ozdobnego altance. Istnieją różne materiały, wykonywane do produkcji blach. Najczęściej są to aluminium, miedź oraz połączenie miedzi i cynku.

Dachówka rolowana

Dachówki rolowane tworzy się z tzw. papy, która po założeniu przypomina dachówkę ceramiczną. Tego rodzaju zadaszenie cechuje się ogromną trwałością. Wiele osób podkreśla, że jest to również jeden z najbardziej estetycznych i atrakcyjnych rodzajów dachów umieszczanych na altanie ogrodowej.

Dodaj Komentarz