Czym różnią się tabletki antykoncepcyjne jednofazowe od dwufazowych?

Opublikowane przez Redakcja 18/03/2014 0 Komentarzy 1808 odsłon

Tabletki dwuskładnikowe mogą różnić się zawartością hormonów występującą w poszczególnych tabletekach w jednym opakowaniu.

tabletki 1Preparaty jednofazowe są najczęściej stosowanymi tabletkami dwuskładnikowych wśród pigułek antykoncepcyjnych.   Wszystkie tabletki w opakowaniu charakteryzują się identycznym składem hormonalnym. Przyjmuje się je przez 21 dni począwszy od pierwszego dnia cyklu, następnie robiąc 7 dniową przerwę, podczas której następuję krwawienie miesiączkowe. Działanie antykoncepcyjne leku utrzymuje się przez cały czas zarówno w trakcie zażywania pigułek jak i podczas tygodniowej przerwy między kolejnymi opakowaniami.

Pigułki dwufazowe zawierają tyle samo estrogenu, jednak różnią się ilością gestagenów. W opakowaniu znajduje się dwa rodzaje tabletek, różniące się składem hormonów oraz koralami tak, by  ułatwić kobietom ich przyjmowanie i maksymalnie zmniejszyć możliwość pomyłki. W pierwszej połowie cyklu przyjmowane są pigułki z mniejszą ilością progestagenu lub zawierające jedynie estrogeny. Następnie zażywane  są   tabletki zawierające tą samą dawkę estrogenu co poprzednie oraz większą ilość progesteronu. Pigułki dwufazowe zawierają 21 tabelek w opakowaniu, należy zażywać je począwszy od pierwszego dnia cyklu, a pomiędzy kolejnymi opakowaniami zrobić tygodniową przerwę. Preparaty z tej grupy nie cieszą się zbytnim powodzeniem i są najrzadziej używaną formą antykoncepcji hormonalnej.

Dodaj Komentarz