Czym są i jak działają filtry oleju? Sprawdzamy

Czym są filtry oleju?
Abyś mógł lepiej zrozumieć działanie i znaczenie filtra oleju, chcemy najpierw przedstawić, w jaki sposób działa sam olej. Jak być może wiesz, służy on przede wszystkim do zmniejszania tarcia pomiędzy ruchomymi częściami silnika. Obieg oleju rozpoczyna się wtedy, gdy pompa zasysa go z misy, a następnie ciecz poddawana jest filtracji i rozprowadzeniu pod ciśnieniem na wałki rozrządu, panewki oraz inne części silnika. Nadmiar płynu spływa z powrotem do miski lub jest ponownie zasysany do układu smarowania. Wówczas cały cykl rozpoczyna się od nowa.
W trakcie jazdy samochodem olej niemal cały czas krąży w silniku. Wraz z powietrzem zasysane są do niego różne zanieczyszczenia, w tym także grzyby i bakterie. Zabrudzenia powstają także na skutek procesu spalania. Tutaj właśnie z pomocą przychodzą filtry oleju, których zadaniem jest wyłapywanie i zatrzymywanie wszelkich nieczystości. Te elementy z czasem ulegają zapchaniu – wówczas konieczna jest ich wymiana.
Kiedy należy wymienić filtry oleju?
Zastanawiasz się, czy już czas na to, aby wymienić filtr oleju w swoim samochodzie? Należy to robić przede wszystkim przy każdej wymianie oleju. W przypadku pojazdów benzynowych odbywa się to co 10 000 km, a w przypadku pojazdów z silnikiem Diesla – co 15 000 km.
Istnieją również pewne symptomy, które mogą wskazywać na zapchanie filtra. Warto wśród nich wymienić:
- pojawianie się plam oleju w miejscu, w którym pojazd był zaparkowany przez określony czas,
- przegrzanie silnika,
- ogólny spadek wydajności silnika,
- opóźnione podświetlenie lampki kontrolnej ciśnienia oleju.
Jeżeli zauważysz któryś z nich, niezwłocznie zakup nowe filtry oleju i dokonaj ich wymiany.
Dodaj Komentarz