Czysty gruz, a mieszane odpady budowlane – jakie są różnice?

Opublikowane przez ekipeo 30/12/2021 0 Komentarzy 787 odsłon

Usuwanie gruzu budowlanego to nieodłączny element wszelkich prac remontowych i wyburzeniowych. W każdym dużym mieście tego rodzaju czynności prowadzone są niemal codziennie, a usługi wywozu gruzu stają się fundamentem dobrej organizacji na placu budowy. Gospodarowanie odpadami jest odrębną dziedziną wiedzy i rozrastającą się formą działalności gospodarczej. W przypadku prac budowlanych musimy rozróżnić dwa pojęcia odnoszące się do typu generowanych odpadów – gruz czysty i mieszane odpady budowlane. Jakie zachodzą między nimi różnice? Czy gruz można ponownie wykorzystać? Jak składować i utylizować gruz budowlany, aby spełnić wymogi środowiskowe?

Czym jest czysty gruz budowlany?

Czysty gruz budowlany nie tylko ułatwia jego składowanie i transport, lecz przede wszystkim staje się świetnym źródłem surowców wtórnych, pomagając tym samym w dbaniu o środowisko naturalne. Czysty gruz to nic innego jak odpady segregowane, które ograniczają się do jednego typu umieszczonego w kontenerze. Czystym gruzem określamy pozostałości budowlane o niskiej szkodliwości dla środowiska. W tej kategorii znajdziemy zatem piasek, czystą ziemię, cegły, fragmenty betonu, ceramikę, a także pozostałości po tynkach. Czysty gruz można szybko przetworzyć i ponownie wykorzystać, np. jako podstawowy surowiec utwardzający daną nawierzchnię. Gruz w czystej formie nie zawiera żadnych odpadów niebezpiecznych. Właściwe gospodarowanie odpadami na placu budowy nie należy do łatwych zadań, jednak przynosi znaczące korzyści i oszczędności.

Co kryje się pod pojęciem mieszanych odpadów budowlanych?

Mieszane odpady budowlane są to pozostałości materiałowe o mniejszym potencjale do szybkiego przetworzenia. Recykling odpadów mieszanych ma miejsce w wyspecjalizowanych zakładach, posiadających zaawansowaną linię produkcyjną do tego celu. Do odpadów budowlanych mieszanych zaliczamy drewno, styropian, meble, elektrośmieci, plastiki i metale. Mieszane odpady budowlane wymagają najczęściej odrębnego kontenera, który pozwoli segregować je już od samego początku inwestycji. Warto pamiętać, że do tej kategorii nie można dorzucić odpadów niebezpiecznych, dywanów, butelek szklanych i plastikowych, opakowań po farbach czy pojemnikach po zużytych środkach chemicznych. W Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych funkcjonuje zasada, że gruz mieszany nie może być zanieczyszczony związkami eternitu czy azbestu. Zgodne z prawem przechowywanie i segregowanie gruzu na budowie pozwala uniknąć negatywnych skutków ewentualnej kontroli. Warto korzystać z doświadczenia i zaplecza sprzętowego profesjonalnych firm, które przejmą na siebie wszystkie obowiązki związane z utylizowaniem odpadów budowlanych.

Wywóz odpadów budowlanych Łódź

Wśród miast generujących ogromne zapotrzebowanie na wywóz gruzu Łódź plasuje się na pierwszych miejscach. Dla osób poszukujących usługi na wywóz odpadów budowlanych Łódź jest miejscem działalności wielu firm zajmujących się tą tematyką. Warto zapoznać się z ofertą opisaną na stronie smieci.eu, która dostarcza legalnych i bezpiecznych metod na utylizację odpadów każdego typu i w dowolnej ilości.

Dodaj Komentarz