Długa droga do zawodu adwokata

Opublikowane przez Redakcja 09/08/2013 0 Komentarzy 918 odsłon

Środowisko adwokackie uchodzi w naszym kraju za hermetycznie zamknięte, do którego ciężko się przedostać. Dzieje się tak ponieważ droga do uzyskania tytułu adwokata i możliwości wykonywania zawodu jest długa i niełatwa do pokonania.

kancelaria adwokacjaPodstawowy warunek, jaki musi spełnić osoba chcąca uzyskać tytuł zawodowy adwokata, którego zatrudnia kancelaria adwokacka to ukończenie studiów prawniczych. Jednak 5-letnia nauka na uczelni wyższej to zdecydowanie za mało – konieczne jest także odbycie aplikacji adwokackiej, zdanie egzaminu adwokackiego i wpisanie na listę adwokatów.

Aplikantem można zostać po zdaniu egzaminu konkursowego, zazwyczaj we wrześniu – raz w roku. Ten egzamin składa się z 150 pytań jednokrotnego wyboru – do jego zaliczenia wymagane jest zdobycie 100 punktów. Tematyka egzaminu obejmuje m.in.: zagadnienia z prawa konstytucyjnego, karnego, postępowania karnego, karnego skarbowego, wykroczeń, cywilnego, postępowania cywilnego, gospodarczego. Mogą także pojawić się pytania dotyczące etyki wykonywania zawodu. Egzamin odbywa się przez 4 godziny.  Po jego pozytywnym zaliczeniu należy wpisać się na listę aplikantów, znaleźć patrona, odpowiadającego za przebieg aplikacji trwającej 3 lata. Zakończenie aplikacji łączy się ze zdaniem egzaminu zawodowego.

Dopiero po zdaniu egzaminu zawodowego możliwe jest uzyskanie możliwości praktykowania w zawodzie. Tak długa procedura ma za zadanie wyselekcjonowanie najlepszych specjalistów, tak by mogli świadczyć profesjonalne usługi, reprezentować klientów w takich sprawach jak rozwody, odszkodowania, alimenty, co wymaga od niech nie tylko wiedzy ale i odpowiednich cech charakteru.

Dodaj Komentarz