Dobre opakowania

Opublikowane przez Redakcja 11/06/2014 0 Komentarzy 917 odsłon

Przechadzając się po alejkach w centrach handlowych czy robiąc zakupy w osiedlowym sklepiku, widzimy na półkach wiele towarów, które posiadają rozmaite opakowania. Im bardziej przyciągające wzrok, tym lepiej. Ale czy mamy świadomość tego, w jaki sposób zostały one przygotowane?

Co powinny zawierać dobre opakowania?

Każdy z przedmiotów, dostępnych w sklepie, a w szczególności produkty spożywcze, musi posiadać na opakowaniu szereg informacji – firmę oraz jej adres, nazwę, skład produktu, dane o przeznaczeniu, sposobie jego używania. Wszystko to zostaje, zazwyczaj, nadrukowane na nie lub niekiedy bezpośrednio na produkt. W naszym kraju warunkiem koniecznym jest, aby informacje te były w języku polskim. Dodatkowo, oprócz wymaganych danych często występują nadruki dekoracyjne, które podnoszą walory estetyczne opakowania.

maszyny-offsetowej--arkusze_19-114794Zadruk opakowań

Współcześnie do zadruku opakowań używane są dwie techniki – offsetowa i fleksograficzna. Jednak, zdarza się też, iż wykorzystuje się wklęsłodruk, typooffset, a także sitodruk, jednak są to naprawdę sporadyczne przypadki. Użycie określonej techniki zadruku zależne jest od danego projektu opakowania. Warto wspomnieć, iż każda z technik podlega ciągłemu procesowi ewolucji, co gwarantuje coraz wyższą jakość. Jednak, nie tylko techniki drukarskie przechodzą rozwój, dotyczy to również maszyn drukujących, farb czy nawet lakierów. Przecież, to czy opakowanie będzie atrakcyjnie wyglądać, również decyduje, o tym jakiego wyboru dokona konsument. Jednak nie to powinno stanowić priorytet – najważniejsze jest, aby opakowanie było bezpieczne. Żaden z materiałów, użytych do jego powstania, nie może okazać się niebezpieczny dla zdrowia człowieka.

Dbaj o bezpieczeństwo!

Nieodpowiednio zadrukowane opakowania, skład farb czy innych używanych surowców, może być, niekiedy, niebezpieczny dla naszego zdrowia. Należy o tym pamiętać podczas robienia zakupów, tym bardziej, iż  nie ma konkretnych przepisów prawnych, które regulują te kwestie. Niektóre z firm drukujących opakowania mają na uwadze, w szczególny sposób. dobro oraz zdrowie konsumentów. Jedną z nich jest Michael Huber Polska. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na:

Dodaj Komentarz