Dobre rady dla przyszłej mamy

Opublikowane przez Redakcja 19/11/2012 0 Komentarzy 915 odsłon

Ciąża to czas, kiedy każda kobieta powinna wyjątkowo o siebie zadbać, ponieważ troska o własne zdrowie jest jednocześnie troską o zdrowie swojego dziecka. Dziecko jest całkowicie zależne od matki, zatem rozwój dziecka zależy od stylu życia i diety, jakie kobieta będzie stosować.

Często powtarza się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje, ale to nie ilość i wielkość posiłków ma znaczenie, lecz ich jakość, zwłaszcza jeśli występują typowe objawy ciąży, czyli nudności. Dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje przede wszystkim odpowiednich witam i mikroelementów, które może otrzymać tylko dzięki matce. Dlatego tak ważny jest kompletnie przygotowany jadłospis, który będzie uwzględniał wszystkie niezbędne grupy wśród produktów żywnościowych, aby dieta była zróżnicowana. Dlatego między innymi tak ważne jest spożywanie owoców, którymi warto zastąpić słodycze. Konieczne do rozwoju witaminy powinny pochodzić z naturalnych źródeł, a nie w postaci tabletek. Bardzo ważne, aby przygotowywane posiłki były lekkostrawne, co wykluczy ewentualne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zapobiegając tak częstej w ciąży zgadze czy mdłościom.

Nie tylko prawidłowe odżywianie jest korzystne dla zdrowia, ale też aktywność fizyczna, która dodatkowo poprawia samopoczucie. Spacery na świeżym powietrzu, ale też bardziej wymagające ćwiczenia, jak na przykład pływanie, często pomaga rozluźnić mięśnie, jednocześnie je wzmacniając i przynosząc ulgę nadmiernie obciążonemu kręgosłupowi. Aktywność fizyczna poprawia również krążenie krwi i dotlenienie, co wpływa na regenerację energii. Jest to też doskonała forma przygotowania do tak wymagającego końca ciąży, jakim jest poród. Obok diety i ćwiczeń nie wolno zapominać o zachowaniu spokoju, poprzez unikanie i eliminowanie stresu, który nie tylko jest niekorzystny dla kobiety, ale też dla rozwijającego się dziecka.

Prawidłowa dieta, regularna aktywność fizyczna i spokój nie tylko przygotują ciało do porodu, ale też pozwolą szybciej odzyskać siły i kondycje już po ciąży, o czym mówi niejeden poradnik dla mam.

Dodaj Komentarz