Domy parterowe wciąż modne

Opublikowane przez Redakcja 13/04/2012 0 Komentarzy 2704 odsłon

Pomijając starodawne, wielopiętrowe budownictwo trzeba przyznać, że największą popularnością w Polsce cieszą się obecnie domy parterowe. Budowa domu parterowego wiąże się ze sporą ilością zalet, których niestety nie można powiedzieć o piętrowych budynkach.

Badania wskazują, że ludzie mieszkający na zachodzie Europy zmieniają miejsce zamieszkania średnio 4-5 razy w życiu, podczas gdy w naszym kraju ta liczba sprowadza się do 2-3 przeprowadzek. Wynika to z faktu, iż Polacy bardzo mocno przywiązują się do swojego domu. Inna sprawa, że większości z nas najzwyczajniej w świecie nie byłoby stać na więcej przeprowadzek. Właśnie dlatego wiele domów w naszym kraju posiada kilka pięter. Remontowane są piwnice oraz strychy po to, aby uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową. W jednym domu może zamieszkać nawet trzy rodziny. Niestety wielopiętrowe konstrukcje wiążą się z ograniczoną możliwością rozbudowy. Tutaj wraz z pomocą przyszły domy parterowe.

Domy parterowe ostatnimi czasy cieszą się sporą popularnością w Polsce. Trzeba przyznać, że wizualnie prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Moda ta przyszła ze Stanów zjednoczonych, gdzie na próżno można szukać wielopiętrowych konstrukcji. Co prawda w Stanach dominują domy drewniane, ale powoli i ta technologia zaczyna przyjmować się w naszym kraju. Jakie są zalety domów parterowych? Przede wszystkim są one niezwykle funkcjonalne. Ze względu na brak konieczności budowy schodów idealnie nadają się dla osób starszych i niepełnosprawnych. Domy szkieletowe niezwykle łatwo można wkomponować w ogród. Niewątpliwą zaletą domów parterowych jest ich łatwa możliwość rozbudowy. Do domów piętrowych również można dobudowywać poszczególne kondygnacje, jednak wiąże się to ze znacznie większym nakładem finansowym. Pomieszczenia na parterze mają tą samą, nieograniczoną powierzchnię użytkową, przez co projektanci oraz osoby lubiące aranżację wnętrz otrzymują szerokie pole do popisu. Niestety domy parterowe to również spora ilość wad. Przede wszystkim domy parterowe szybko tracą ciepło. Ciężko jest w krótkim odstępie czasu nagrzać sporą przestrzeń, ale niezwykle łatwo ją utracić. Koszty eksploatacyjne zarówno jeżeli chodzi o energię jak i o pozostałe media na pewno nie należą do zalet tego rodzaju domów. Dodatkowo wciąż są to niestety dużo droższe domy od standardowych, piętrowych konstrukcji.

Dodaj Komentarz