Domy z drewna w harmonii z naturą

Opublikowane przez Redakcja 25/01/2012 0 Komentarzy 971 odsłon

W czasach pogoni za sukcesem, szerzącej się globalizacji, wzrostu uprzemysłowienia wszystkich zakątków Ziemi, zaczęto dostrzegać rosnącą potrzebę ekologicznych rozwiązań w wielu dziedzinach działalności ludzkiej. W budownictwie postawiono na zwiększenie zastosowania naturalnego i – co najważniejsze – odnawialnego surowca, jakim jest drewno – od wieków uniwersalnego materiału budowlanego.

Ze względu na swą specyfikę, domy drewniane tworzone są w zgodzie z wymogami stawianymi przez ekologów. Drewno jest bowiem ofiarowanym ludziom przez „Matkę Naturę” surowcem, który ma zdolność nieograniczonego odnawiania się – zarówno przy pomocy człowieka, jak również samoistnie. Korzystając z tego dobrodziejstwa natury, mamy pewność, że nie naruszamy naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie. Wystarczy jedynie działać tak, by wykorzystywane zasoby drewna, ciągle odnawiać, czyli… po prostu w miejsce ściętych drzew od razu sadzić nowe.

Stosując standardowe rozwiązania budownicze, wykorzystuje się materiały, których produkcja niesie ze sobą szkody dla środowiska naturalnego. W przemyśle budowlanym powstają bowiem substancje chemiczne obciążające powietrze. Niekiedy również tworzą się odpady powodujące skażenie gleb, wód i innych elementów natury. Materiał wykorzystywany w budownictwie drewnianym nie jest poddawany obróbkom chemicznym i dlatego też, domy drewniane nie powodują żadnych „skaz” w środowisku przyrodniczym.

Poza walorami ekologicznymi, domy szkieletowe mają wiele innych zalet, dzięki którym cieszą się coraz większą popularnością na terenie Europy i nie tylko. Energooszczędność, sprzyjający zdrowiu mikroklimat pomieszczeń czy trwałość przy jednoczesnym krótkim czasie budowy to tylko niektóre spośród powodów, dla których ludzie decydują się na tanie domy z drewna. Dlaczego więc nie skorzystać z tych sposobności i nie przyczynić się do ochrony swego zdrowia i przy okazji… całej ludzkości?

Dodaj Komentarz