Dopłaty za usługi stomatologiczne

Opublikowane przez Redakcja 04/12/2010 0 Komentarzy 1149 odsłon

Większość gabinetów stomatologicznych zapisuje swoich pacjentów z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem na zabiegi wykonywane w ramach funduszu kasy chorych. Według nowych przepisów pacjenci mogą wybierać spośród publicznych poradni i spółdzielni świadczących usługi stomatologiczne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego lub z prywatnych gabinetów, które mają podpisane kontrakty z Kasą Chorych. Takie informację znajdziemy w każdym gabinecie w widocznym miejscu.

Niestety idąc do stomatologa musimy być przygotowani, że będziemy musieli zapłacić za niektóre świadczenia. Okazuje się, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko cześć zabiegów stomatologicznych. Jeżeli chcemy skorzystać z usług i materiałów ponadstandardowych musimy liczyć się z pewnymi kosztami. W ramach funduszy mamy zapewnione m.in. : badanie lekarskie stomatologiczne, leczenie zmian w błonie śluzowej jamy ustnej, usunięcie złogów nazębnych, wypełnienie zęba z ubytkiem na jednej lub dwóch powierzchniach, bezpośrednie pokrycie miazgi przy jej obnażeniu i skaleczeniu, leczenie próchnicy początkowej, nadwrażliwości zębów, znieczulenia. Jednak większość świadczeń dodatkowo posiada pewne limity. Przykładowo usunięcie złogów nazębnych czyli kamienia nazębnego lekarz może wykonać tylko raz w roku. Podobnie jest w wypełnieniami. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego od jedynki do trójki można założyć białe plomby. Pozostałe zęby od czwórki do ósemki za darmo wypełniane są wyłącznie amalgamatem, czyli „na czarno”. Jeśli życzymy sobie białe wypełnienie w zębach trzonowych, bądź też lepszego materiału będziemy musieli zapłacić za niego dodatkowo. Podobnie jest z leczeniem kanałowym po zatrucie zębów. W ramach funduszu lekarze stomatolodzy mogą leczyć jedynie od jedynki do trójki. Wyjątkiem jest leczenie kanałowe u dzieci, które jest w pełni refundowane. Natomiast dorośli za ratowanie pozostałych zębów muszą zapłacić.

Każda przychodnia stomatologiczna, powinna posiadać wywieszony cennik usług standardowych (uzgodnionych z Kasą Chorych) i ponadstandardowych (wycenionych indywidualnie przez konkretny gabinet), tak jak możemy spotkać to w gabinetach stomatologów w Rzeszowie. Dzięki temu każdy pacjent będzie przygotowany na wszelkie dopłaty, jeśli zajdzie potrzeba skorzystania z świadczenia lub materiału ponadstandardowego.

Dodaj Komentarz