Drzwi zewnętrzne – wizytówka każdego domu

Opublikowane przez ekipeo 25/11/2020 0 Komentarzy 468 odsłon

Drzwi zewnętrzne to jeden z pierwszych elementów, na jakie zwracają uwagę goście. Odgrywają znaczącą rolę w przypadku pierwszych odczuć, które pojawią się u osób odwiedzających każdy dom bądź mieszkanie. Ich wygląd wpływa również na samopoczucie domowników wracających po męczącym dniu do własnych czterech ścian. O czym należy pamiętać, wybierając drzwi zewnętrzne do domu?

Drzwi zewnętrzne: co warto wiedzieć?

Na rynku jest dostępna szeroka, zróżnicowana oferta drzwi zewnętrznych. Różnią się właściwościami, wyglądem, a także materiałami, z których zostały wykonane. Dzięki temu można łatwo dobrać model, który idealnie skomponuje się z wyglądem domu i spełni oczekiwania jego właścicieli. Drzwi zewnętrzne można uznać za wizytówkę gospodarzy.

Rodzaje drzwi zewnętrznych

Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne, to podstawowy podział dotyczy tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • drzwi drewniane,
  • drzwi aluminiowe,
  • drzwi stalowe,
  • drzwi z PVC,
  • drzwi z włókna szklanego.

Drzwi drewniane, aluminiowe, stalowe, z PVC, z włókna szklanego

Drzwi zewnętrzne drewniane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zapewniają efektywną izolację termiczną oraz akustyczną. Są wytrzymałe i pasują do stylu wielu budynków, ale mogą być podatne na zmiany wilgotności.

Drzwi zewnętrzne aluminiowe – charakteryzują się dosyć wysoką dźwiękoszczelnością. Są sztywne, jednak niestety stosunkowo łatwo mogą pojawiać się na nich wgniecenia. Wymagają ocieplenia, najczęściej w postaci wełny mineralnej, specjalnej pianki czy styropianu.

Drzwi stalowe są bardziej wytrzymałe od drzwi zewnętrznych aluminiowych. Odporne na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Niektóre rodzaje drzwi zewnętrznych stalowych bywają ciężkie, co może dla niektórych osób może stanowić sporą wadę.

Drzwi zewnętrzne z PVC cechuje dobra termoizolacyjność i dźwiękochłonność. Są tanie, lekkie oraz trwałe. Ponadto łatwo można je czyścić. Wadę stanowi fakt, iż w przypadku uszkodzenia drzwi ich naprawienie sprawi spory kłopot.

Drzwi z włókna szklanego – ten rodzaj drzwi stanowi połączenie elementów drzwi drewnianych i tych z PVC. Zapewniają izolację dźwiękową oraz cieplną. Mają dosyć niską wagę, są wytrzymałe i nie potrzebują częstej konserwacji. Za minus tego rozwiązania można uznać wysoką cenę.

Na co zwracać uwagę?

Szukając drzwi zewnętrznych, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Poza materiałem, z którego wykonano drzwi, należy pamiętać o tym, iż niektóre z nich mają specjalne właściwości. Niektóre modle mają wyjątkowo niską przenikalność ciepła, inne są akustyczne bądź przeciwpożarowe. Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego powinny być odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Z kolei drzwi zewnętrzne do mieszkania w bloku mogą być mniej wytrzymałe, jednak przydatna może okazać się skuteczna izolacja od hałasów.

Wybór na lata

Wybór drzwi zewnętrznych powinien być dokładnie przemyślany. Nie powinno się kierować jedynie ich wyglądem, gdyż nawet najpiękniejsze drzwi mogą okazać się nietrwałe, przez co szybko stracą swoje walory estetyczne. Szeroki wachlarz modeli pozwoli dobrać drzwi zewnętrzne, które nie tylko będą ładnie się prezentowały, ale także służyły przez wiele lat.

Dodaj Komentarz