Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn – krótka historia

Opublikowane przez Redakcja 27/02/2020 0 Komentarzy 1078 odsłon

Już niebawem będziemy świętować Dzień Kobiet, a dwa dni później Dzień Mężczyzn. Jeżeli zastanawiasz się jaką historię mają te Święta, to zapraszamy do lektury.

Dzień Kobiet – historia

Na świecie Dzień Kobiet obchodzi się już od roku 1910. W Polsce stał się on popularny dopiero pod koniec XX wieku – w czasach PRL-u. Święto to zostało ustanowione w Kopenhadze i było wyrazem szacunku dla kobiet walczących o równouprawnienie. Nigdzie nie ma dokładnie opisanej historii powstania tego święta ponieważ istnieje kilka wersji jego genezy. Wszystkie te historie mają jedno wspólne przesłanie – walka o równe prawa. 

Kiedy obchodzimy Dzień Kobiet?

Pierwsza historyczna wzmianka o Dniu Kobiet dotyczy dnia 8 marca 1908 roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz w obronie praw robotnic, zaraz po tragicznym pożarze fabryki, w wyniku którego zginęło ponad 100 kobiet. Rok później, 28 lutego po raz pierwszy obchodzono Dzień Kobiet w Ameryce. Natomiast w 1910 roku w Kopenhadze, międzynarodowe zgromadzenie kobiet pod przewodnictwem Klary Zetkin, ogłosiło ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Data 8 marca na stałe zapisała się w kalendarzu od roku 1914.

Prezenty na Dzień Kobiet

Zastanawiasz się co kupić swojej ukochanej, mamie czy tez siostrze na Dzień Kobiet? Pomysłów jest wiele. Najpopularniejszym rozwiązaniem są oczywiście kwiaty. My jednak proponujemy nieszablonowe prezenty, takie jak wspólnie spędzony czas, własnoręcznie przygotowana kolacja lub wyjazd we dwoje.

Jeżeli koniecznie chcesz kupić swojej kobiecie jakiś materialny prezent, to z pewnością najbardziej ucieszy ją praktyczny podarunek. Z racji tego, że kobiety kochają luksus, to na Dzień Kobiet wybierz coś, co będzie wykonane z wysokiej jakości materiału i bardzo prawdopodobne, że posłuży na długie lata. Uniwersalnym prezentem może okazać się zegarek, torebka lub nowy telefon.

Dzień mężczyzn

Obchody tego święta zostały zapoczątkowane w Trynidadzie i Tobago (wyspiarskie państwo Ameryki Południowej w archipelagu Małych Antyli). Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie celebrowany jest 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie do obchodów. Pomysłodawczynią Dnia Mężczyzn była Ingeborg Breines, dyrektorka programu „Kobiety i Kultura Pokoju”. Wspomniane Święto miało stać się symbolem równowagi obu płci. Oficjalnie w Polsce nie obchodzi się Dnia Mężczyzny, aczkolwiek z roku na rok coraz częściej o tym dniu słyszymy. Powodem dla którego Dzień Mężczyzn jest nierzadko pomijany może być większa popularność Dnia Chłopaka, który obchodzi się 30 września. Nieoficjalną datą Dnia Mężczyzn jest 10 marca.

Prezent na Dzień Mężczyzn

Nawet jeśli Twój partner nie obchodzi tego dnia (może się zdarzyć nawet tak, że nie ma pojęcia o jego istnieniu) to nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby wręczyć mu jakiś drobny podarunek. Z pewnością mocno zapunktujesz w jego oczach 😉 Takim prezentem może być ulubiony alkohol lub samodzielnie przyrządzona kolacja z jego najbardziej lubianym daniem.

prezent na dzien mezczyzn

Jeżeli zdecydujesz się na zakup czegoś droższego, to warto wziąć pod uwagę praktyczny prezent. Do takich podarunków należy np. elegancki portfel lub etui na karty, zegarek lub smartwatch. Warto rozważyć także elementy garderoby, takie jak koszula lub krawat/muszka. Są to prezenty użyteczne, które posłużą na długo. 

Bez względu na to co kupisz, każdy Pan będzie na pewno mile zaskoczony gdy dostanie upominek z okazji niepopularnego w Polsce Dnia Mężczyzn.

Dodaj Komentarz