Egzamin na prawo jazdy kat. B w UK

Opublikowane przez Redakcja 07/11/2012 1 Komentarz 1144 odsłon

Coraz więcej Polaków pracuje na Wyspach Brytyjskich, niezbędnym dla niektórych dokumentem jest prawo jazdy. Dlatego warto wiedzieć jak wygląd egzamin na prawo jazdy w Anglii.

Brytyjskie prawo jazdy uzyskasz po zadaniu egzaminu składającego się z dwóch części teoretycznej i praktycznej.
Egzamin teoretyczny obejmuje test wyboru, studium przypadku oraz hazard perception. Test wyboru składa się z 45 pytań z czego 5 odnosi się do konkretnej sytuacji (studium przypadku).  Część pytań to pytania wielokrotnego wyboru, ich liczba wyświetlona zostaje w lewym górnym rogu. Na pytania trzeba odpowiedzieć w ciągu 57 minut. Pytania i odpowiedzi wyświetlają się na ekranie komputera w języku angielskim. Dla osób mających problemy z językiem wprowadzono możliwość odsłuchania tłumaczenia dotykając palcem angielskiej wersji. Integralną częścią testu wyboru jest studium przypadku, które polega na przedstawieniu konkretnej sytuacji na drodze, zaś osoba zdająca musi odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących zachowania kierowcy w tymże przypadku.  Kolejną częścią egzaminu teoretycznego jest hazard perception podczas której wyświetlany jest film, który pozwala ocenić czy przyszli kierowcy potrafią zauważyć zagrożenie na drodze. W ciągu 20 minut zostaje wyświetlonych 14 krótkich filmów. Jeżeli w każdej sytuacji w dobrym momencie dostrzeże zagrożenie ta część skończy się pozytywnie.

Egzamin praktyczny czyli sprawdzian umiejętności manualnych za kierownicą, który trwa 40 minut. Na samym początku kandydat na kierowcę przechodzi badania wzroku, następnie musi wykazać się wiedzą z zakresu eksploatacji samochodu i na koniec umiejętnością jazdy. Egzamin odbywa się w języku angielskim, ale jeżeli nie znasz go dobrze masz prawo do skorzystania z pomocy tłumacza.

Egzamin na prawo jazdy w Anglii może zdawać osoba która ukończyła 16 rok życia. Dokument uprawniający do poruszania się po brytyjskich drogach jest wydawany od razu po pozytywnie zdanym egzaminie.

There is 1 Comment

  1. Jacek pisze:

    Osobiście uważam, że w UK trudniej jest zdać prawo jazdy – i to zarówno egzamin praktyczny, jak i wcześniej teoretyczny. Ale mimo wszystko jestem zdania, iż tam przynajmniej uczy się praktycznej jazdy, a nie suchej teorii.

Dodaj Komentarz