Elementy grzejne PTC i ich zastosowanie

Opublikowane przez ekipeo 05/11/2020 0 Komentarzy 1401 odsłon

Elementy grzejne PTC, czyli Positive Temeprature Co-efficient są to komponenty, które zawierają polikrystaliczny materiał ceramiczny z tytanianem baru. W elementach grzejnych PTC charakterystyczną właściwością jest ułożenie przeciwległe powłok metalicznych, które pełnią funkcje elektrod. Cały komponent obudowany jest specjalną elektrycznie izolującą powłoką, która bardzo dobrze przewodzi ciepło.

Elementy grzejne PTC charakteryzują się tak zwanym dodatnim współczynnikiem temperaturowym. Co to takiego? Chodzi o to, że w tego typu elementach grzejnych wraz ze wzrostem temperatury, moc spada do punktu, który jest wskazany dla danego elementu grzejnego. Kiedy urządzenie, w którym zastosowano grzałkę PTC, osiąga pożądaną temperaturę, przechodzi ono na ustalony tryb pracy. Ten rodzaj elementów grzejnych ma właściwości samoregulacji mocy, która zależna jest od temperatury urządzenia, a ta z kolei, zależna jest od tego, czy odbierane jest ciepło z powierzchni danego elementu.

Budowa i działanie elementów grzejnych PTC

Element grzejny PTC składa się z taśmy aluminiowej i termistorów, które połączone są za pomocą klejenia i lutowania. Możne je montować w obudowach z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury lub w istniejących już urządzeniach. Ich charakterystyczną właściwością jest bardzo szybkie nagrzewanie się, a następnie utrzymywanie stałej temperatury, bez względu na zmienności przepływu powietrza. Elementy grzejne PTC mają bardzo trwałe i żywotne grzałki, a ich charakterystyczną cechą jest samoregulacja. Elementy grzejne PTC niwelują ryzyko przegrzania się urządzenia. Ten rodzaj elementów grzejnych ma zdolność bardzo dużej koncentracji mocy, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i braku konieczności stosowania dodatkowych regulatorów temperatury czy też wyłączników termicznych.

element grzejny

Właściwości elementów grzejnych PTC

Grzałki PTC to stosunkowo niedrogie i skuteczne rozwiązanie, zapewniające bardzo wydajne źródło ciepła, w stosunku go rozmiaru samej grzałki. Elementy grzejne PTC podczas pracy optymalnie wykorzystują moc, dzięki czemu pozwalają na minimalizowanie kosztów. Dzięki samoregulacyjnym właściwościom grzałek PTC, w niektórych sytuacjach nie ma potrzeby stosowania dodatkowego termostatu regulującego temperaturę urządzenia. Oczywiście czasami jest to wskazane, ale w takim przypadku wystarczające jest użycie małego regulatora bimetalicznego.

Zastosowanie elementów grzejnych PTC

Elementy grzejne PTC dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stosowane są z powodzeniem w wielu rządzeniach codziennego użytku. Możemy spotkać je w suszarkach do rąk, pistoletach do klejenia, prostownicach i suszarkach do włosów, podgrzewaczach powietrza, osuszaczach, podgrzewanych fotelach, suszarkach elektrycznych do odzieży, klimatyzatorach itp. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie nagrzewanie, przy jednoczesnym zachowaniu stałej temperatury i bezpieczeństwie termicznym, elementy grzejne PTC zdają egzamin i są niezastąpionym elementem konstrukcyjnym.

Dodaj Komentarz