Elementy, które musi zawierać umowa najmu

Opublikowane przez ekipeo 04/12/2014 0 Komentarzy 1267 odsłon

Sierpień jest odpowiednim miesiącem na wystawianie ofert dotyczących najmu mieszkania. Rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, dlatego liczba potencjalnych najemców znacznie rośnie.

Bardzo często w skutek niewiedzy, sporządzona umowa najmu między stronami jest nieważna. Zazwyczaj dowiadujemy się o tym w momencie, gdy wynikają jakieś problemy ze współpracy a niestety umowa uniemożliwia nam żądania swoich praw.

Wszytko, co powinna zawierać umowa najmu

umowy

W umowie najmu powinien być jasno wskazany przedmiot umowy. Jest to swego rodzaju zobowiązanie osoby, która wynajmuje na przykład nieruchomość, dotyczące oddania najemcy swojego mieszkania.

Osoba, która wynajmuje mieszkanie nie musi być właścicielem przedmiotu najmu. Może natomiast mieć prawo do rozporządzania daną nieruchomością posiadając jednocześnie prawa najemcy.

Sama forma zawarcia umowy nie jest szczególnie istotna. Niemniej jednak w niektórych przypadkach może stanowić podstawę o roszczeniu konsekwencji prawnych. Zastrzeżenie formy pisemnej powinno obejmować umowę sporządzana na dłuższy czas niż rok.

Takie pismo musi zachować charakter umowy.  To oznacza, że najem jest formą zobowiązującą, konsensualną, odpłatną i wzajemną. Sama treść umowy powinna zawierać opis przedmiotu najmu oraz informacje dotyczące czynszu. Strony zobowiązania nazywa się wynajmującym i najemcą.

Przed sporządzeniem takiej umowy warto zapoznać się również z informacjami dotyczącym przedawnień. Mogą one mieć wpływ na dalszy stosunek prawny między stronami.

Źródło: https://e-konsultantprawny.pl/pl/wiki/page/umowa-najmu-charakterystyka/

Dodaj Komentarz