Ergonomia w pracy biurowej

Opublikowane przez ekipeo 08/08/2012 0 Komentarzy 844 odsłon

Pracownik biurowy spędza w pozycji siedzącej przed ekranem komputera osiem godzin dziennie przez co najmniej 5 dni w tygodniu. Dlatego ważne jest, aby jego stanowisko pracy odpowiadało podstawowym zasadom ergonomii, co pozwoli z jednej strony uchronić kręgosłup przed zwyrodnieniami, a z drugiej przyczyni się do wzrostu efektywności i wydajności pracy.

To na pracodawcy spoczywa obowiązek zadbania o odpowiednie meble i krzesła biurowe dla pracowników, zapewnienie im właściwego oświetlenia w miejscu pracy oraz indywidualnego ustawienia sprzętu komputerowego. Dla prawidłowego ułożenia kręgosłupa najważniejsze znaczenie ma ergonomiczny fotel, który powinien stabilnie podpierać głównie odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa. Trudno wyobrazić sobie dobry fotel bez regulowanej wysokości siedziska i oparcia, którą można dostosować do wzrostu i budowy pracownika. Z kolei biurko powinno być dostatecznie głębokie, aby nie wymuszać sztucznych pozycji, ale zapewnić swobodę ruchową. Generalnie przyjmuje się, że wysokość blatu powinna stworzyć kąt 90 stopni między ramionami a przedramieniem.

Bez względu na to, czy pracownik korzysta z komputera stacjonarnego, czy z laptopa- monitor powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości, która pozwoli pozbyć się bólów odcinka szyjnego kręgosłupa. Zastosowane rozwiązania biurowe mają zapewniać 40-75 cm odległości monitora od oczu oraz kąt obserwacji w liczbie około 30°-50°.  Tylko takie ułożenie jest w stanie uchronić pracowników biurowych od zaburzeń widzenia w postaci krótkowzroczności, złego kontrastu widzenia, czy zaczerwienia lub łzawienia oczu.

Ergonomiczne stanowisko pracy to takie, gdzie meble pracownicze są odpowiednio dobrane do pracowników w trosce o ich zdrowie i dobre samopoczucie, natomiast krótkie przerwy w czasie pracy są preferowaną formą rozluźnienia mięśni.

Dodaj Komentarz