Ergonomiczna kuchnia – jak ją urządzić

Opublikowane przez ekipeo 15/12/2015 0 Komentarzy 1640 odsłon

Sercem każdego domu jest zdecydowanie kuchnia. To miejsce gdzie stale się coś dzieje i każdy bardzo lubi spędzać czas. Ze względu na ilość funkcji, jakie spełnia to pomieszczenie, musi być urządzone w bardzo przemyślany sposób. Jedną z podstawowych zasad urządzania kuchni jest ergonomiczny trójkąt roboczy.

Wygoda to podstawa

Ergonomiczna kuchnia

Ergonomiczna kuchnia

Kwintesencją wygodnej i ergonomicznej kuchni jest urządzenie jej na podstawie złotego trójkąta roboczego. Wierzchołkami trójkąta są: lodówka, zlew i kuchenka. W trakcie gotowania przemieszczamy się wielokrotnie pomiędzy tymi trzema punktami. Biorąc pod uwagę fakt, że większość czynności w kuchni odbywa się na podstawie pewnych schematów punkty te muszą być zwarte i znajdować się niedaleko od siebie. Zazwyczaj każda praca zaczyna się od lodówki, następne kroki są przy blacie oraz zlewie, a na końcu wszystko ląduje w naczyniach na płycie grzewczej.

Planując remont kuchni dwurzędowej wówczas warto wykorzystać zasadę złotego trójkąta. Wtedy praca w kuchni staje się znacznie łatwiejsza, a samo poruszanie się po kuchni jest bardzo sprawne.

Spokojne posiłki

Bardzo ważnym elementem każdej kuchni powinno być miejsce, w którym można spokojnie zjeść. Jeśli kuchnia łączy się z jadalnią lub pokojem dziennym wówczas nie ma potrzeby organizowania powierzchni na jedzenie. Jeśli natomiast kuchnia jest zamknięta wtedy dobrym miejscem na mini jadalnię jest koniec, odnoga lub skrzydło blatu kuchennego. Wówczas warto pomyśleć o taboretach lub krzesłach, które w łatwy sposób będzie można schować pod blat.

Funkcjonalne meble

Niezwykle istotne jest to, by w kuchni posiadać funkcjonalne meble, w których zmieścimy wszystkie niezbędne nam do pracy w kuchni naczynia i sprzęty. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest korzystanie z szuflad na naczynia. Sprawdzają się one znacznie lepiej niż tradycyjne szafki, ponieważ mają więcej miejsca, a zaraz po wysunięciu cała zawartość szuflady jest widoczna. Nie musimy przesuwać i wyciągać upchniętych naczyń, ponieważ wszystko jest bardzo widoczne.

Przed remontem kuchni warto przejrzeć kilka ofert sklepów meblowych, ponieważ aranżacje mogą nas natchnąć do stworzenia niepowtarzalnej autorskiej kuchni. Pamiętajmy jednak o tym, że kuchnia przede wszystkim musi być funkcjonalna.

Artykuł powstał przy współpracy z: https://meblowiec.pl/

Dodaj Komentarz