Farby proszkowe – dobry wybór

Opublikowane przez Redakcja 18/05/2014 0 Komentarzy 1074 odsłon

Farby proszkowe powstały już jakieś trzydzieści pięć lat temu. Są to termoutwardzalne substancje, które powstały na bazie polimerów (związków chemicznych o bardzo dużej masie cząsteczkowej, stanowiących jednostki budulcowe tworzyw naturalnych jak i sztucznych).

farby proszkoweFarby proszkowe składają się z żywicy, bądź też mieszaniny różnego rodzaju żywic dzięki czemu nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Farby te nie zawierają w sobie rozpuszczalnika, który w zwykłych farbach musi odparować z powierzchni, po użyciu takich farb, a to z kolei powoduje dostanie się licznych zanieczyszczeń do środowiska. Jak więc widzimy, farby proszkowe mają tutaj znaczną przewagę, nad farbami tradycyjnymi.
Ponadto, w przypadku użycia farb proszkowych zagrożenie pożarowe jest znacznie mniejsze, niż tych, które posiadają rozpuszczalniki.

Nanoszenie farb polega na umieszczeniu farb proszkowych w specjalnie przeznaczonym do tego pistoletach, które rozpylają proszki dzięki sprężonemu powietrzu. Każdy proszek załadowywany jest w sposób elektryczny, a następnie na dany proszek działa siła przyciągania pochodząca od przedmiotów, jakie mają być pomalowane farbą.

Cały proces malowania farbami proszkowymi odbywa się w specjalnej kabinie malarskiej. Następnie dany obiekt umieszczany jest w piecu, gdzie następnie w temperaturze od 160 do 200 stopni, odbywa się proces stapiania żywicy. Wówczas istotną rolę odgrywa utwardzacz, który rozpoczyna działanie od tego momentu. Nieliczne szkodliwe substancje, mogą dostać się do atmosfery jedynie w procesie wypalania, ale i tak w porównaniu do substancji zawartych w rozpuszczalnikach zwykłych farb, są one o wiele mniej szkodliwe.

Jak więc widać, farby proszkowe są o wiele lepszym produktem od farb ciekłych, a sam proces ich użycia nie powoduje znaczących zanieczyszczeń dla środowiska.

Więcej informacji na temat farb proszkowych:

Dodaj Komentarz