Franczyza – na czym polega?

Opublikowane przez Redakcja 30/09/2013 0 Komentarzy 2710 odsłon

Franczyza to nic innego jak prowadzenie własnego biznesu, ale pod logiem znanej marki. Z tego sposobu korzysta wiele znanych sieci odzieżowych, restauracyjnych oraz spożywczych. Najbardziej znane sieci restauracyjne oparte na takich działaniach to oczywiście McDonald’s oraz KFC. Odzieżowe natomiast to  między innymi Reserved, Lee Cooper i Tatuum. Zagranicznych marek działających na tej zasadzie jest mnóstwo, a co z naszymi polskimi markami?
shutterstock_124003261Grupa Kapitałowa Specjał jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych franczyzodawców w Polsce. Jego częścią jest marka Nasz Sklep, która cieszy się ogromną popularnością wśród klientów. A wszystko dzięki atrakcyjnej ofercie dostosowanej do każdego odwiedzającego sklep. Więcej na temat bieżących promocji możesz znaleźć na http://fannasz-sklep.pl/k/gazetki/

Franczyza polega na wykupieniu licencji od przedsiębiorcy, który posiada znaną markę. Nastepnie osoba posiadająca taką licencje może prowadzić własną działalność gospodarczą pod szyldem właśnie tej marki. Znany brend jest gwarancją dużego zainteresowania wśród klientów oraz minimalizacji ryzyka porażki. By działalność była zgodna z prawem obie strony muszą podpisać umowę, która reguluje wzajemne obowiązki oraz prawa. Franczyzodawca jest zoobowiązoany udzelić licencji oraz przekazać wiedzę jaką posiada z zakresu prowadzenia biznesu. Natomiast franczyzobiorca musi dostosować się do zasad prowadzenia działalności gospodarczej, która jest wspólna dla całej siedzi.

Oprócz sprzedaży prawa do korzystania z logotypu franczyza to również system prowadzenia firmy. Można go nazwać kluczem, który prowadzi do zrozumienia tego typu działalności. Franczyzobiorca może liczyć na pomoc ze strony Franczyzodawcy. Do pomocy zaliczają się m.in. szkolenia dla całej załogi oraz kampanie reklamowe i promocyjne. Za te działania franczyzobiorca udziela franczyzodawcy tzw. opłaty wstępnej, a następnie miesięczną zryczałtowaną kwotę. Zatem franczyzobiorca odpłatnie korzysta w swojej działalności ze zdobytego doświadczenia oraz metod działania przez dawcę licencji.

Dodaj Komentarz