Gazowe cięcie blach

Opublikowane przez Redakcja 20/01/2014 0 Komentarzy 1296 odsłon

Podczas wybierania właściwej maszyny do cięcia, należy dokładnie zapoznać się z możliwościami jakimi dysponują poszczególne technologie, w których wykonują pracę przecinarki. Rozpoznanie się pozowali na dokonanie właściwego wyboru.

_Files_Thumbs_155033Pro-Fund: cięcie gazem 
Cięcie gazowe, często nazywane jest również autogennym oraz tlenowym. Polega ona na rozgrzaniu stali do takiej temperatury jak zapłon, a kolejno utlenianiu oraz wydmuchaniu materiału za pośrednictwem tlenu. Dla czystego żelaza temperatura ta wynosi 1050⁰C, a 1380 ⁰C dla stali z domieszką 1,5% węgla. Z tego też powodu cięcie gazowe zastosowane może być jedynie do stali konstrukcyjnych niskostopowych i niskowęglowych.

Płomień, który służy do podgrzewania ustawiany jest w odległości 1,5 – 3 mm od blachy. Podczas gdy górna część osiąga odpowiednią temperaturę spalania żelaza, palnik zostanie unoszony  w miarę nachodzenia rozżarzonego materiału, a kolejno zostaje otwarty zawór tlenu tnącego,  następnie rozpoczyna się cięcie.

Przesuw następuje w czasie gdy cały proces cięcia osiągnie dolną część blachy, a następnie przedmucha szczelinę. Szerokość tej szczeliny jest adekwatny do grubości ciętego materiału. Im materiał jest grubszy tym szczelina cięcia musi mieć większą szerokość.

W celu rozgrzewania materiału stosowany jest acetylen, propan, gaz ziemny i propylen. Do cięcia blach cienkich najbardziej polecany jest acetylen, ponieważ ma najwyższą temperaturę płomienia. Z kolei do blach grubszych prędkość cięcia jest praktycznie taka sama jak w przypadku propanu.

Jeżeli materiał jest grubszy wtedy należy zwiększyć ilość przepływu gazu tnącego, co wpływa na zwiększenie średnicy dyszy, a kolejno na zwiększenie szczeliny.

Propan jest to tańszy związek, po którym występują mniejsze nadtopienia górnego obszaru krawędzi oraz utwardzanie dolnej, dodatkowo przywiera do niej mniej żużlu. Jeżeli blachy pokryte są zgorzeliną lub rdzą wymagają zmniejszenia prędkości oraz znacznego zwiększenia natężenie przepływu gazów. Istnieje również możliwość pakietowania cięcia blach 6-12 mm, a nawet cieńszych. Jedynym warunkiem jest to by przylegały one do siebie i by pakiet nie był grubszy niż 100 mm.

Zalety  i wady cięcia gazem
Największymi zaletami cięcia tlenowego są prostopadłe krawędzie cięcia oraz duży zakres grubości ciętych materiałów. Metoda ta jest bardzo ekonomiczna.

Z kolei wadą może okazać się długi czas przebijania oraz brak możliwości cięcia metali kolorowych i stali nierdzewnych.

Więcej na temat można znaleźć na: profund.com.pl

Dodaj Komentarz