Hej, za rok matura! A po maturze – prawo

Opublikowane przez Redakcja 10/10/2012 0 Komentarzy 769 odsłon

Maturzyści mają teraz przed sobą najtrudniejszy czas – przygotowania do matury i rozpoczęcie studiów. Jeśli chcą studiować na wymarzonej uczelni jeden z obleganych kierunków kluczem do osiągnięcia celu jest dobry wynik egzaminu dojrzałości.

 W czołówce najczęściej wybieranych kierunków w Polsce niezmiennie od lat króluje prawo. Aby dostać się na ten kierunek na publiczną uczelnię konieczne jest zdawanie na maturze historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego oraz obcego, a od niedawna także matematyki. Przedmioty te warto zdawać na poziomie rozszerzonym, ponieważ daje to większą szanse na znalezienie się wśród osób przyjętych na studia. Przed wybraniem przedmiotów należy zajrzeć do corocznego informatora dostępnego w Internecie oraz księgarniach, by dowiedzieć się, jakie przedmioty zdawane na maturze są wymagane na konkretnych uczelniach.

Osoby zdecydowane na prawo, powinny jak najwcześniej sporządzić sobie plan nauki. Najlepiej, gdy systematyczną naukę z potrzebnych przy rekrutacji przedmiotów zaczniemy już w pierwszej klasie liceum. Przyswajanie dużych partii materiału nie tylko pomoże w lepszym zdaniu matury, ale przygotuje nas do nauki na studiach. Tam nie będziemy mieć aż trzech lat na opanowanie materiału z różnych gałęzi prawa, takich jak prawo europejskie, prawo finansowe, czy też prawo konstytucyjne. A historia i wiedza o społeczeństwie to również spory zakres materiału, który maturzyści muszą znać na pamięć. W nauce tych przedmiotów przydatne jest robienie dużych map myśli, kolorowych notatek i tabel.

Nauka do matury nie powinna się jednak ograniczać do pamięciowego przyswajania materiału. Maturzysta powinien odnaleźć w Internecie przykładowe arkusze egzaminacyjne i na nich bazować. Przywyknie dzięki temu do formy egzaminu maturalnego, a zamieszczone w sieci odpowiedzi pozwolą sprawdzić poziom zdobytej już wiedzy. Oprócz tego maturzysta zaznajomi się z pisaniem długich wypowiedzi, które są ważne w przypadku egzaminów humanistycznych.

Jak widać, dla przyszłego prawnika ciężki czas wzmożonej nauki rozpoczyna się sporo przed maturą i trwa przez cały okres studiów. Jednak nie należy się tym zniechęcać – długa historia zawodu prawnika jest najlepszym dowodem na to, że warto wysilić się, by w przyszłości mieć dobrą i opłacalną pracę.

Dodaj Komentarz