Historia gier internetowych

Opublikowane przez ekipeo 18/09/2012 1 Komentarz 1108 odsłon

Dziś, mało kto pamięta czasy, kiedy komputer osobisty stanowił istny rarytas, rzadkość i powód do dumy. Aktualnie w każdym domu nawet najmłodsze dzieci mają dostęp do niego oraz do stałego łącza internetowego. Nie zawsze jednak tak było, warto więc zasięgnąć nieco informacji i dowiedzieć się jak przedstawiały się losy gier i ich rozwój chociażby poprzez spopularyzowanie Internetu, w którym obecnie zawarte są treści na praktycznie każdy temat.

Swój początek gry online miały już w roku 1980, kiedy to swoje czasy przeżywały tzw. gry MUD bazujące na interfejsie tekstowym. Umożliwiały one jednoczesne podłączenie się do serwera i zabawę wielu graczom, którzy sterowali swoją postacią posługując się prostymi komendami tekstowymi. Obok nich zaczęły się także pojawiać pierwsze wersje szachów czy scrabble. Wciąż jednak były to niezwykle proste tytuły nieodznaczające się niczym specjalnie.

Jednym z licznych przełomowych momentów w historii gier z pewnością jest pojawienie się Wolfenstein 3D, która zrewolucjonizowała gry akcji. Lata 90-te ubiegłego wieku oprócz tak wielkich tytułów przyniosły też rozpowszechnienie sieci Internet, która z kolei przyczyniła się do ogromnej popularności gier strategicznych w czasie rzeczywistym. Wtedy także zaczęło się pojawiać coraz więcej tytułów spod znaku online games.

Początek stron www i era języków Java i Flash sprawiły, że reaktywowano wciąż popularne tytuły, jak chociażby niezwykle wciągające gry mmo czy Pac-Man czy Frogger. Ponadto zaczęły powstawać o wiele bardziej rozbudowane tytuły dające możliwość interakcji z innymi graczami, które zostały nazwane MMOG. Obecnie gry online są tak zaawansowane, że niektóre z nich są nawet w stanie równać się z normalnymi grami, nie tylko pod względem grywalności, ale czasem nawet grafiki.

There is 1 Comment

  1. Mati pisze:

    Jak dla mnie najlepsze gry to mmorpg, dzięki nim poznałem wielu ludzi.

Dodaj Komentarz