Innowacyjne płyty indukcyjne

Opublikowane przez Redakcja 19/12/2012 0 Komentarzy 745 odsłon

Futurystyczny wygląd, zmysłowe kształty, elementy wykonane z tworzyw najwyższej jakości i kosmiczna technologia grzewcza, to atuty charakteryzujące płyty indukcyjne najwyższej jakości. Ta jakość jednak kosztuje i to nie mało. Więc, co jest w nich takiego, że wysoka cena nie jest w stanie odstraszyć kupujących?

 Płyty indukcyjne są przede wszystkim ekonomiczne. Potrafią zaoszczędzić do 25% energii, przy jednoczesnym skróceniu czasu gotowania o około 30%. Mimo tak świetnych rezultatów płyty indukcyjne wyglądają podobnie, co płyty ceramiczne. Wizualnie są trudne do odróżnienia na pierwszy rzut oka, szczególnie dla laików nie znających się na rzeczy. W takim razie w czym zaklęta jest ich niezwykłość?

 To, co wyróżnia płyty indukcyjne od reszty produktów grzewczych tego typu, to system ogrzewania oparty na szybkozmiennym polu magnetycznym, które wytwarzane jest bezpośrednio na dnie naczynia. Płyty indukcyjne posiadają specjalne cewki, znajdujące się pod powierzchnią płyty grzewczej. Cewki te dokonują transformacji energii elektrycznej na cieplną, w wyniku zjawisk indukowania prądów wirowych oraz histerezy magnetycznej. W następstwie tych procesów ogrzaniu poddane zostaje jedynie dno naczynia, które oddaje ciepło przyrządzanej potrawie. Należy zaznaczyć, że efekt taki można uzyskać, tylko przy zastosowaniu naczyń kuchennych, wytworzonych ze specjalnie do tego przystosowanych materiałów. Jest to zazwyczaj stal lub lane, emaliowane żelazo. Do wykorzystania na płycie indukcyjnej nie nadają się naczynia ceramiczne, szklane, aluminiowe czy też z nóżkami lub o wypukłym kształcie dna.

 Płyty indukcyjne to również bezpieczeństwo dla użytkowników. Specjalna technologia zastosowana w tych produktach sprawia, że szklana płyta nie ulega nagrzaniu, co pozwala uniknąć dość powszechnych oparzeń, zwłaszcza wśród dzieci. Pole magnetyczne wykorzystane w tej płycie grzewczej, oddaje energie jedynie do naczynia, co zapewnia, że powierzchnia płyty pozostaje chłodna.

 Mimo że cena takiego urządzenia nie rzadko jest wyższa nawet o 40% od innych artykułów z tego segmentu, to energooszczędność płyty indukcyjnej zrekompensuje na dłuższą metę koszt zakupu. Pole magnetyczne zapewnia, że czas zagrzania potrawy lub wody spada nawet o 30%, co można porównać do osiągów jakie uzyskują tradycyjne urządzenia tego typu, jak np. płyty gazowe. Poza tym, płaski i gładki kształt urządzenia pozwala w łatwy i szybki sposób utrzymać czystość tego niezwykłego sprzętu gospodarstwa domowego.

 Płyty indukcyjne, mimo swej dość wysokiej ceny, są interesującym przykładem zastosowania nowoczesnej technologii i nowatorskich rozwiązań, zawartych w eleganckiej i ergonomicznej szacie. Taki zakup to nie tylko bezpieczeństwo podczas użytkowania i estetyczny wygląd, ale i ekonomiczny sprzęt, który na pewno zwróci się z nawiązką.

Dodaj Komentarz