Internet światłowodowy vs. internet LTE

Opublikowane przez Redakcja 28/03/2014 0 Komentarzy 1584 odsłon

Całkiem niedawno szybka i stabilna technologia przesyłania danych LTE dokonała rewolucji na polskim rynku internetu, czy podobny sukces czeka internet światłowodowy?

cables-1258691-mLong Term Evolution to dosyć nowy standard bezprzewodowego przesyłania danych, który w planach ma niemal całkowicie zstąpić internet trzeciej generacji.

Cechy technologi LTE

  • Szybkość – LTE umożliwia transmisję danych z szybkością do 150Mb/s. Szacuje się, iż w przyszłości szybkość ta ma zwiększyć się do 300Mb/s.
  • Komfort korzystania ze stron internetowych, wczytywania filmów, słuchania muzyki on-line oraz pobierania plików.

Technologia LTE niestety nie obejmuje swoim zasięgiem wszystkich polskich miejscowości. Szczegółowe mapy zasięgu znajdziemy na stronach operatorów internetowych i komórkowych.

Internet światłowodowy to nowy standard internetu kablowego. Co istotne, kabel światłowodowy nie ma ograniczeń co do prędkości oraz różnorodności oferowanych usług.

Cechy internetu światłowodowego

  • Dialektyczność – kable światłowodowe nie przewodzą prądu, a co za tym idzie są całkowicie odporne na wyładowania elektryczne. Instalacje światłowodowe mogą być przeprowadzane tuż obok linii wysokiego napięcia, bez obawy o jakąkolwiek awarię czy wyładowanie.
  • Wysoka przepustowość – internet światłowodowy pozwala na transmisją o szybkości 10Gbitów.
  • Asymetryczna prędkość – prędkość wysyłania i odbierania danych jest taka sama.
  • Doskonały zasięg – w przypadku światłowodów nie występują praktycznie żadne ograniczenia, możemy połączyć urządzenia oddalone o nawet 120km i to bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń.
  • Prędkość internetu niezależna jest od warunków atmosferycznych i przeciążeń sieci.

Niestety w Polsce odsetek gospodarstw, które korzystają z internetu światłowodowego jest wciąż niewielki. W połowie ubiegłego roku odsetek ten wynosił zaledwie 0,5%. Więcej szczegółowych informacji na temat internetu światłowodowego znajduje się na stronie internetowej

Dodaj Komentarz