Internetowe przygotowania do matury

Opublikowane przez ekipeo 09/05/2011 0 Komentarzy 923 odsłon

Matura w internecie

Jeszcze kilka lat temu, każdy kto chciał dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości musiał uczęszczać na korepetycję lub organizować wspólne sesje uczenia się, aby mieć pewność, że wszelkie kwestie zostały przez niego odpowiednio zrozumiane. Dzięki tak ogromnemu rozwojowi technologii, obecnie wystarczy tylko włączyć komputer i przeszukać Internet w poszukiwaniu portali edukacyjnych. Wiedza dostępna jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, dodatkowo często bezpłatnie. Jednak statystyki strony e-zadania.pl pokazują, że maturzyści chętnie korzystają z udostępnionych w sieci materiałów dopiero na kilka dni przez tym ważnym egzaminem.

Internetowe korepetycje?

Portal edukacyjny dostępny na stronie www.e-zadania.pl działa już od ponad roku. Jego twórcami są nauczyciele oraz specjaliści, których codziennością jest praca z dziećmi i młodzieżą. Przy tworzeniu serwisu przyświecał im głównie jeden cel: stworzenie rozwiązań, które pomogą uczniom w nauce matematyki. Portal kierowany jest nie tylko do uczniów szkół średnich, ale także tych uczęszczających do gimnazjum oraz szkół podstawowych. Na użytkowników czekają tam przede wszystkim tysiące filmy, zadań, testów interaktywnych oraz wyjaśnienia pojęć i definicji. Każdy z wymienionych elementów przygotowany został w nowatorski i innowacyjny sposób, który nie był dotychczas wykorzystywany w polskiej sieci.

Wiesław Ziaja, właściciel e-zadania.pl dodaje: Jako nauczyciel pracuję na co dzień z młodzieżą szkolną, która coraz bardziej interesuje się internetem i treściami w nim oferowanymi, poświęcając jednocześnie mniej czasu na naukę. Sam wielokrotnie korzystałem z udogodnień jakie oferuje internet w pracy z młodzieżą, którą się opiekuję i stąd pomysł na stworzenie portalu, który robiłby to na większą skalę. Dzięki pomocy firmy Ideo oraz pozyskaniu środków unijnych stało się to możliwe.

Darmowa wiedza

Prezentowane na stronie www.e-zadania.pl treści udostępniane są w formie materiałów video. Przygotowane przez autorów narzędzia umożliwiają samodzielne zdobywanie wiedzy. Dzięki odpowiedniemu posortowaniu materiałów dodatkowych i filmików, użytkownicy mają możliwość systematycznego pogłębiania swojej wiedzy przydatnej na egzaminie maturalnym. Warto jest także podkreślić bardzo istotną rzecz – dostęp do strony e-zadania jest całkowicie bezpłatny.

Pomimo tak wielu atutów i przydatnych funkcjonalności, statystyki portalu wskazują na jedno. Przyszli maturzyści nie zapominają o tradycji i odkładają naukę na ostatnia chwilę:

Rysunek 1. Statystyki odwiedzin serwisu www.e-zadania.pl w okresie 01.03.2011 – 04.05.2011 (źródło: Google Analytics)

Zaplecze hostingowe – mocna strona portalu

Mocne zaplecze hostingowe strony zostało poddane próbie, która zakończyła się pełnym sukcesem. Tylko w ciągu 3 dni przed maturą serwis został odwiedziony aż milion razy. Dodatkowo przyszli maturzyści spędzali na stronie średnio około 20 minut, oglądając łącznie około 500 000 filmików oraz generując ponad 2 TB transferu na łączu 200 Mbps. Hosting zarządzany to sukces Ideo Sp. z o.o.

Gdyby nie stałe monitorowanie serwerów przez administratorów Ideo, osiągnięcie tak imponującego wyniku nie byłoby możliwe. W trakcie tego gorącego okresu na bieżąco byłem informowany o stale zmieniającej się sytuacji. Otrzymywałem także propozycje odpowiedniego dostosowania hostingu, dzięki którym umożliwiliśmy dostęp do wiedzy wszystkim, którzy tego potrzebowali. Uznaję to za nasz wspólny sukces – podsumowuje Wiesław Ziaja.

Krzysztof Kawalec, Kierownik Działu IT, Ideo Sp. z o.o. dodaje: Wielokrotnie już serwery, którymi zarządzamy, były wystawiane na próbę. Zarówno w przypadku stałego wysokiego obciążenia jak i okresowych skoków zainteresowania danym serwisem przykładamy dużą wagę do zapewnienia ich wysokiej dostępności oraz bezpieczeństwa przechowywanych tam danych. Posiadane przez nas doświadczenie w tym zakresie było jedną z przyczyn udostępnienia naszych usług dla szerszego grona klientów poprzez wydzielenie w naszych strukturach działu hostingu. Dzięki maturom i portalowi e-zadania.pl możemy powiedzieć, że my także zdaliśmy maturę.

 

 

Dodaj Komentarz