Jak dobrać odpowiednie części do samochodu, gdzie szukać informacji?

Opublikowane przez ekipeo 05/04/2020 0 Komentarzy 805 odsłon

Na początku należy pamiętać, że własny samochód ma prawie każdy z nas. Każdy samochód jest inny, niektóre trzeba niestety dość często serwisować. To czy powierzamy to zadanie mechanikowi, czy wszelkie naprawy wykonujemy we własnym zakresie zależy od naszej decyzji. Aby prawidłowo dokonać wymiany dowolnego podzespołu w naszym samochodzie należy dysponować przynajmniej podstawową wiedzą na temat mechaniki. A więc czy warto je wybierać samemu, czy powierzyć to specjalistom?

Kupować samemu, czy zostawić to mechanikowi?

To wszystko zależy od tego, czy naprawę wykonujemy samodzielnie, czy przy pomocy profesjonalnego warsztatu. W tym drugim wypadku warto dobór części pozostawić mechanikom. Często mają oni znaczne zniżki, a co za tym idzie będziemy w stanie zaoszczędzić przynajmniej część kosztów ewentualnej naprawy. Warto jednak zaznaczyć, że każdy mechanik ma swoją teorię. Bardzo często zdarza się, że wybierają oni produkty z niższej półki. Jeśli mamy informacje, że w danym warsztacie stosowane są takie praktyki – warto zakupu dokonać samodzielnie.

Od czego zacząć wybór części?

Od czego zacząć wybór części?

Ustaliliśmy, że tym razem jednak części kupujemy we własnym zakresie. Przed wyborem odpowiednich podzespołów ustalmy jak najwięcej szczegółów na temat naszego samochodu. Do najważniejszych dla nas informacji należy zaliczyć takie informacje jak:

  • Marka pojazdu,
  • Typ pojazdu,
  • Model pojazdu,
  • Pojemność silnika,
  • Moc silnika,
  • Rok produkcji,
  • Typ nadwozia,
  • Rodzaj napędu,
  • Numer VIN

Jeśli już będziemy pewni wszystkich tych parametrów, to dobór części zamiennych do naszego samochodu stanie się tylko i wyłącznie formalnością. Biorąc pod uwagę wszystkie te szczegółowe wiadomości będzie w stanie bardzo dokładnie dobrać część do naszego pojazdu, a co za tym idzie będziemy mieć całkowitą pewność, że wszystko idealnie będzie do siebie pasowało.

Numer OEM – czym jest i do czego służy?

Jeśli naszą naprawę zaczęliśmy od wymontowania uszkodzonej części to powinniśmy na niej znaleźć numer. Jest to numer OEM, czyli fabryczny symbol oznaczający dany podzespół. W oparciu o ten numer również bardzo starannie będziemy w stanie dobrać część zamienną, która powinna idealnie pasować do naszego pojazdu.

Oczywiście informacji na temat odpowiednich części samochodowych można szukać również na forach motoryzacyjnych oraz stronach takich jak Czescinr1.pl. Są to sprawdzone źródła wiedzy, które z pewnością pomogą nam wybrać odpowiednie produkty, które z pewnością sprostają naszym oczekiwaniom.

Dodaj Komentarz