Jak dostrzec awarię amortyzatora?

Opublikowane przez ekipeo 22/06/2018 0 Komentarzy 1690 odsłon

Minimalizacja drgań przez rozproszenie energii i rozłożenie ciężaru na wszystkie koła samochodu to niezbędne warunki komfortowej i bezpiecznej jazdy. Zadanie to powierzane jest amortyzatorom, które mają gwarantować dobrą przyczepność kół do podłoża oraz krótką drogę hamowania. Niestety, podobnie jak wszelkie inne podzespoły, ulegają one czasem awariom.

Groźne awarie

Wielu kierowców zdaje się bagatelizować problem, jakim są niesprawne amortyzatory. Zgodnie z powszechnym przekonaniem elementy te wpływają tylko na wygodę jazdy, natomiast w rzeczywistości mają olbrzymi wpływ także na bezpieczeństwo. Brak odpowiedniej amortyzacji może wydłużać drogę hamowania nawet o kilka metrów przy prędkości 50-60 km/h. Oczywiście wiele zależy również od jakości hamulców oraz stopnia zużycia amortyzatorów.

amortyzatory

Specyficzne objawy niesprawności amortyzatorów

Już pierwsze oznaki awarii, czy też wyeksploatowania omawianego podzespołu są dość proste do spostrzeżenia przez kierowcę, zwłaszcza jeżeli samochód porusza się często po nierównym i zróżnicowanym terenie. Jednak nawet jeżdżąc po asfaltowych drogach miejskich, nie sposób przeoczyć takie zjawiska, jak:

  • hałas podczas przejazdów przez najmniejsze nierówności
  • problemy z hamowaniem
  • drganie nadwozia
  • kołysanie się auta
  • opony zużywają się nierównomiernie

Spostrzeżenie któregoś z wymienionych objawów powinno skłonić do skontrolowania sprawności amortyzatorów. Można zrobić to samodzielnie, poprzez dociśnięcie karoserii w miejscu, gdzie zlokalizowane są podzespoły odpowiedzialne za amortyzację. Następnie należy obserwować, czy nadwozie w odpowiednio krótkim czasie odskakuje, powracając do swojej pierwotnej pozycji. Ponadto, warto również sprawdzić, czy amortyzatory są suche. Jeżeli pokrywa je olej, oznacza to, że doszło do awarii. Należy jednak pamiętać, że w celu otrzymania pewnej diagnozy należy udać się z samochodem do fachowca. Dopiero specjalistyczna analiza może wykazać, jak duży jest poziom zużycia amortyzatorów i czy wymagają one wymiany.

Regularne przeglądy

Nawet jeżeli amortyzatory nie dają żadnych oznak awarii, należy regularnie poddawać je przeglądom. Producenci zalecają, aby robić to po przejechaniu 20-30 tys. kilometrów. Niemniej jednak wiele zależy od sposobu użytkowania samochodu, jak również jakości podzespołów. Dlatego też poleca się badanie ich sprawności podczas corocznych, obowiązkowych przeglądów. Przy bardzo dużej eksploatacji samochodu warto robić to nawet częściej.

Dodaj Komentarz