Jak działają suplementy diety?

Opublikowane przez Redakcja 03/04/2014 0 Komentarzy 1290 odsłon

Suplement diety jest to oferowany najczęściej w formie skoncentrowanej – w postaci tabletek, kapsułek, proszku lub płynu środek, zawierający niezbędne dla zdrowia składnik ( zwykle witaminy a także inne substancję), których może brakować w codziennej diecie. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo suplementów diety, o zróżnicowanym działaniu u składzie. Mogą one poprawiać samopoczucie i zwiększać witalność, działać prozdrowotnie, zwiększać metabolizm, hamować uczucie głodu, hamować wchłanianie tłuszczów i cukrów, przez co (jak obiecują producenci) cudownie wspomagają odchudzanie. Bardzo często niestety zdarza się tak, iż suplementy diety nie działają tak jak jest to obiecane na opakowaniu. Nie kiedy pieniądze, które wydajemy na ich zakup, są wydawane na marne, gdyż suplementy nie powodują nawet najmniejszego pożądanego skutku. Jakie zatem suplementy diety są dostępne na rynku, jak działają i czy warto po nie w ogóle sięgać?

shutterstock_105498251Odchudzanie oraz wspomaganie (suplementy prozdrowotne) – najczęściej taki podział można wyróżnić kategoryzując suplementy diety. Jak pokazuję jednak badania, najczęściej sięgamy po nie w przypadku pierwszym – czyli w czasie odchudzania.

Jak działają suplementy prozdrowotne?

Te suplementy diety zawierają w swoim składzie substancję, które mają korzystanie wpływać na nasz organizm oraz samopoczucie. Najczęściej są to witaminy oraz minerały, które za zadanie mają powodować prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu oraz jego poszczególnych układów. Składniki o udowodnionym prozdrowotnym działaniu na nasz organizm to:

 • Probiotyki – korzystnie wpływają na układ trawienny, utrzymują prawidłową florę bakteryjną naszego organizmu. Szczególnie polecane są w trakcie infekcji żołądkowych,  a także przy antybiotykoterapii.
 • Kwas foliowy – ma bardzo korzystne na działanie na nasz układ nerwowy, zapobiega powstawaniu jego wad, a także zwiększa pamięć oraz wspomaga koncentrację.
 • Witamina D, selen, zielona herbata – posiadają udowodnione działanie przeciwnowotworowe.
 • Żurawina– bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu moczowego. Zawarte w niej związki hamują rozwój chorobotwórczych ustrojów, przez co zapobiegają namnażaniu się bakterii powodujących stany zapalne układu moczowego. Polecana jest szczególnie dla kobiet cierpiących na częste zapalenia pęcherza oraz infekcje dolnych dróg moczowych.
 • Witamina E, beta – karoten, witamina C, flawonoidy – mają działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwmiażdżycowe,  a także poprawiają wygląd włosów, skóry oraz paznokci.
 • Magnez, potas, wapń, witamina A, witamina B6, witamina B12 – poprawiają one ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie. Magnez wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu oraz wspomaga koncentrację.  Może także niwelować uczucie zmęczenia.

Suplementy diety przyśpieszające przemianę materii

Są one pomocą szczególnie dla tych osób, które pomimo ćwiczeń oraz stosowania diety nie mogą schudnąć. Mają one głównie za zadanie przyśpieszyć spalanie tłuszczu oraz samej tkanki tłuszczowej, a także redukcję cellulitu. Wyróżnia się następujące substancję zwiększające przemianę materii:

 • ocet jabłkowy,
 • cholinę,
 • kofeinę,
 • guaranę,
 • zieloną herbatę,
 • wyciągi z ziół i innych roślin.

Jak działają suplementy diety zmniejszające apetyt?

Są ona bardzo dobrym rozwiązaniem na pohamowanie apetytu szczególnie dla tych osób, które cierpią na silne ataki głodu i nie potrafią nad nim zapanować. Działanie tych suplementów polega głównie na tym iż po spożyciu zwiększają swoją objętość w żołądku, przez co powodują uczucie sytości. Należą głównie do nich: błonnik, różnego rodzaje pektyny, guma guar, ekstrakty z alg. Drugi rodzaj suplementów diety w swoim składzie zawiera substancję działające bezpośrednio na ośrodek sytości znajdujący się mózgu – wyróżnić tutaj można: chrom, fenyloalaninę, wyciągi z ziół.

Jak działają środki przeczyszczające?

Są one bardzo często stosowane przez osoby na diecie – szczególnie w jej początkowych etapach, kiedy bardzo ciężko zapanować jest nad głodem. Wyróżniamy tutaj najczęściej preparaty ziołowe takie jak: błonnik, liście senesu, dziurawiec, mięta. Niestety wiele osób stosuje je zbyt często i przez długi okres czasu. W konsekwencji może to doprowadzić do ciężkiego odwodnienia organizmu i niedożywienia. Przyjmuje się iż środków takich nie powinno się przyjmować przez okres przekraczający dwa tygodnie.

Jak działają suplementy diety zmniejszające wchłanianie cukrów oraz tłuszczów?

Stosowane są one najczęściej przez osoby u , których odchudzanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dotyczy to głównie osób, które mają spory problem ze zmianą nawyków żywieniowych, a w ich diecie nadal znajdują się dania oraz produkty bogate zarówno w tłuszcze jak i w cukry. Działanie tych produktów polega na tym, iż wpływają one na metabolizm tkanki tłuszczowej, zmniejszając przy tym przyswajanie tłuszczy oraz cukrów z przewodu pokarmowego. Do substancji o takim działaniu można zaliczyć: kwas lipolowy, chitynę, fasolaminę.

Stosowanie suplementów diety, pomimo iż sprzedawane są one bez recepty również może przynieść negatywne skutki oraz działania niepożądane. Można tutaj wyróżnić hiperwitaminozę, czyli przedawkowanie witamin. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale mimo wszystko należy nie przekraczać dziennej zalecanej dawki przyjmując dany witaminowy suplement diety.

Niestety jak wiadomo, witaminy oraz składniki mineralne zawarte w takich preparatach, przyswajane są przez nasz organizm zdecydowanie gorzej niż te znajdujące się w owocach, warzywach czy innych produktach spożywczych. Jeżeli zdamy się tylko na suplementy diety, nie odżywiając się przy tym zdrowo, możemy cierpieć na niedobory witamin. Skutkiem takich niedoborów może być obniżona odporność, spadek koncentracje, złe samopoczucie, senność.

Jeżeli chodzi o suplementy wspomagające odchudzanie to należy pamiętać, że nie istnieje żadna „cud tabletka”, która spowoduje natychmiastowy spadek wagi i smukłą sylwetkę. Jedynie w połączeniu z dietą oraz systematycznymi ćwiczeniami może przynieść ona pożądane efekty.

Więcej rzetelnych porad zdrowotnych można znaleźć na porady.mobi.

Dodaj Komentarz