Jak nalicza się wynagrodzenia dla pracowników?

Opublikowane przez Redakcja 31/07/2013 0 Komentarzy 992 odsłon

Każdej osobie zatrudnionej w oparciu o umowę zawartą między pracownikiem a pracodawcą, przysługuje odpowiednie wynagrodzenie za wykonaną pracę. Jego wysokość ustalana jest już w początkowych etapach procesu rekrutacyjnego pracownika i powinna być zaakceptowana przez obie strony. Ale jak nalicza się wysokość wynagrodzenia?

 Kwota brutto a kwota netto

Wysokość wynagrodzenia zazwyczaj podawana jest w kwotach brutto. Kwota jaką pracownik otrzymuje na swoje konto jest nieco mniejsza. Jest to wysokość wynagrodzenia netto, czyli suma jaką otrzymuje się „na rękę”. Określenie to oznacza kwotę, która trafia do pracownika po odliczeniu wszelkich składek oraz podatków. Naliczanie wynagrodzeń to dość skomplikowana sprawa, dlatego większość pracodawców zleca tę czynność profesjonalnym księgowym.

Sumy odprowadzane z wynagrodzenia brutto to pieniądze przeznaczone na poczet składek. W zależności od rodzaju umowy i warunków zatrudnienia są to m.in. składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe czy składki na ubezpieczenie chorobowe, zdrowotne.

 Komu zlecić obowiązki związane z naliczaniem wynagrodzeń?

Naliczanie wynagrodzeń dla osoby zajmującej się księgowością czy sprawami kadrowo-płacowymi nie powinno sprawiać trudności. Bardzo często naliczanie wynagrodzeń zlecane jest przez przedsiębiorców podmiotom zewnętrznym, czyli firmom oferującym outsourcing kadr i płac. Firmy tego typu przejmują obowiązki związane np. z ewidencją danych kadrowych, sporządzaniem list płac, ogólne zarządzanie wynagrodzeniami czy też prowadzenie ksiąg rachunkowych. Firmom zlecającym zapewnia to wymierne korzyści finansowe, a także całkowitą poufność związaną z obiegiem informacji.

 Korzyści z outsourcingu

Dbałość o prawidłowe naliczanie wynagrodzeń, a także zgodne z umową, terminowe ich wypłacanie stawia pracodawcę w bardzo dobrym świetle w oczach jego pracowników. Świadczy to o jego odpowiedzialności i rzetelności. Zlecanie prowadzenia księgowości lub spraw kadrowo-płacowych firmom zewnętrznym to dla przedsiębiorcy również korzyści finansowe oraz pewność, że tak odpowiedzialne zadania spoczywają w rękach profesjonalistów.

Dodaj Komentarz