Jak nie należy eksploatować amortyzatorów?

Opublikowane przez Redakcja 29/09/2014 0 Komentarzy 5155 odsłon

Źle dobrane lub uszkodzone amortyzatory są bardzo często przyczyną groźnych wypadków drogowych. Są one niezwykle ważnymi częściami w naszych samochodach i to właśnie od amortyzatorów w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo użytkowników dróg. W wielu przypadkach, na własne życzenie narażamy się na niebezpieczne sytuacje wprowadzając zmiany w układzie zawieszenia według własnego uznania.

Często kierowcy na własną rękę wprowadzają różne modyfikacje w układzie zawieszenia, lekceważą zalecenia producenta samochodu, montując w swoim aucie części z innego modelu. Niejednokrotnie przyczyną takiego działania są względy finansowe. Tańsze amortyzatory, mniej znanych producentów są wykonane z materiałów gorszej jakości, nie gwarantują nam bezpieczeństwa na takim poziomie, jak markowe, wymienione w instrukcji samochodu części. Występuje również duże prawdopodobieństwo, że ulegną one znacznie szybszemu zużyciu. Dodatkowo realizacja zamówienia takich podzespołów trwa od 2 do 3 tygodni, co często jest kłopotliwe zarówno dla serwisu, jak i dla samego klienta.

DB2008AU00905Właściciele samochodów wielokrotnie decydują się na usztywnianie sprężyn, co często związane jest z obniżeniem pojazdu o kilka centymetrów. W rzeczywistości działanie to znacznie obniża komfort jazdy oraz podnosi ryzyko uszkodzenia karoserii, a w ekstremalnych sytuacjach może nawet doprowadzić do pęknięcia szyb. Pamiętajmy również, aby amortyzatory zawsze wymieniać parami. Niekiedy zdarzają się przypadki, kiedy w 10 letnim samochodzie tylne zawieszenie nie było ani razu wymieniane, podczas gdy z przodu zamontowany jest już trzeci bądź czwarty komplet amortyzatorów.

Nie wiedzieć czemu, kierowcy często przywiązują uwagę jedynie do przedniego zawieszenia, co po pewnym czasie może doprowadzić do uszkodzenia tylnej osi. Jadąc samochodem nie jesteśmy w stanie ocenić jej sprawności, a usterki tylnej osi mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, co jest bardzo zdradliwe i niebezpieczne.

Pamiętajmy, że każda wymiana amortyzatorów powinna być wykonywana w specjalistycznych warsztatach samochodowych. Profesjonalny sprzęt umożliwia między innymi ustawienie prawidłowej geometrii kół, co konieczne jest w przypadku wymiany większości części zawieszenia.

Tekst powstał dzięki współpracy z: http://www.autoamortyzatory.pl/amortyzatory/k,100121/

Dodaj Komentarz