Jak sprawdzać wartość znaczków pocztowych?

Opublikowane przez ekipeo 30/03/2022 0 Komentarzy 665 odsłon

Wartość znaczków pocztowych to wiedza niezwykle cenna dla filatelistów poszukujących niepowtarzalnych okazów do swojej kolekcji. Jeśli jednak nie zaliczasz się do tej wyspecjalizowanej grupy pasjonatów, a w ręce wpadł Ci klaster ze znaczkami pocztowymi – warto, abyś poznał sposób ich wyceny. Być może znalazłeś się w posiadaniu okazów wartych kilka tysięcy? Z poniższego artykułu dowiesz się, co wpływa na ich wartość i jak ją oszacować.

Co wpływa na wartość znaczków pocztowych?

Wycena znaczków pocztowych jest uzależniona od kilku czynników. Przyjrzymy się im bliżej.

Co wpływa na wartość znaczków pocztowych

  • Stan zachowania – to, ile warte są znaczki w posiadanej przez Ciebie kolekcji, zależy od ich kondycji. W wycenie bierze się pod uwagę m.in. jakość papieru i kolorów oraz stan ząbkowania lub szerokość marginesów, jeśli są to znaczki cięte. O ich wartości decyduje także stan kleju z tyłu znaczka i czytelność stempla. Największą wartość mają znaczki w dobrym stanie – bez uszkodzeń, zabrudzeń i plam.
  • Unikatowość – najcenniejsze znaczki to okazy rzadkie. Mogą to być znaczki wydane w małych nakładach lub te, których nakład był większy, lecz do dziś zachowało się ich niewiele.
  • Unikalne defekty – równie rzadkie, co cenne są znaczki pocztowe z błędami. Oryginalne defekty w postaci np. odwróconego druku lub literówki mogą w znacznym stopniu wpłynąć na jego wartość.
  • Popularność – w wycenie dużą rolę odgrywa również cena rynkowa. Jest ona zależna nie tylko od powyższych czynników, ale od samego popytu na dany znaczek. Jeśli w oczach kolekcjonerów dany okaz jest cenny i poszukuje go wiele osób, jego cena może być wysoka.

Warto pamiętać o tym, aby nie rozdzielać posiadanego zbioru znaczków. Zebrana kolekcja może mieć o wiele większą wartość w całości niż w przypadku pojedynczych egzemplarzy. Wyjątkiem jest pojedyncza wycena unikatowych znaczków, która dotyczy bardzo rzadkich i cennych okazów.

Jak ocenić ich wartość?

Wycena znaczków pocztowych przebiega w kilku etapach. Pierwszym krokiem jest ich dokładna identyfikacja. Jej wynikiem powinna być informacja m.in. na temat daty i nazwy emisji oraz nominału i numeru katalogowego. Następnie rzeczoznawca przystępuje do ich oceny m.in. na podstawie wcześniej wymienionych cech. W tym miejscu kluczowym punktem jest potwierdzenie autentyczności znaczka.

Wycena znaczków pocztowych

Samodzielna wycena znaczków nie zawsze będzie trafna lub łatwa dla osób, które nie posiadają filatelistycznej wiedzy. Pewną wskazówką w ocenie wartości posiadanej kolekcji mogą być internetowe katalogi znaczków lub serwisy aukcyjne, w których możemy znaleźć informacje m.in. na temat ceny rynkowej konkretnego znaczka. Aby poznać ich szacunkową cenę, warto także zajrzeć do wydanych w dwóch tomach katalogów Fishera.

Gdzie wycenić znaczki pocztowe?

Pomocy w wycenie warto szukać u specjalistów, dzięki czemu uzyskamy wiarygodne informacje o posiadanej kolekcji znaczków. Doświadczeni rzeczoznawcy w antykwariatach numizmatycznych są w stanie dokładnie oszacować jej wartość na podstawie posiadanej wiedzy i znajomości rynku. Możesz skorzystać z ich usług również przez Internet. Wycena znaczków online na portalu valuepedia.co to szybki sposób na uzyskanie obiektywnej oceny wartości posiadanych okazów w oparciu o wiedzę eksperta. Dzięki temu masz pewność, że wycena nie jest zaniżona lub przeszacowana.

Dodaj Komentarz