Jak to działa – przydomowa oczyszczalnia ścieków

Opublikowane przez Redakcja 06/09/2012 0 Komentarzy 846 odsłon

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród małych gospodarstw domowych, jak również instytucji takich jak szkoły. Czym tak właściwie jest ten system i jakie mechanizmy drzemią w jego wnętrzu? Właśnie o tym jest ten artykuł.

Wszystkie budynki użytkowe muszą mieć odpowiedni system odprowadzania nieczystości. W przypadku, gdy dany obiekt jest zlokalizowany w pobliżu sieci kanalizacyjnej wystarczy jedynie zatroszczyć się o podłączenie do kanału.

Jeśli dom zlokalizowany jest na uboczu, gdzie nie dotarła jeszcze wspomniana sieć, pojawia się problem gospodarowania ściekami. Można co prawda wybudować szambo i systematycznie korzystać z oferty jednej z firm trudniących się odbiorem nieczystości. Oczyszczalnie ścieków mają podpisane stosowne umowy z tego typu przedsiębiorstwami. Cała operacja wiąże się z wielokrotnym ponoszeniem kosztów wywozu nieczystości. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się oczyszczalnie przydomowe.

Sama budowa tego typu zbiornika jest stosunkowo droga, jednak późniejsza eksploatacja przynosi oszczędności. Przydomowe oczyszczalnie są przede wszystkim instalacjami ekologicznymi. Do filtrowania nieczystości wykorzystywane są jedynie zjawiska naturalne.

Początkowo ze ścieków wyodrębniane są grubsze frakcje. Odbywa się to poprzez proces opadania na dno oraz wypływania na wierch różnych zanieczyszczeń. W tym czasie zachodzą również różne procesy fermentacji osadów organicznych.

W kolejnym etapie, do oczyszczania wody wykorzystywane są mikroorganizmy tlenowe. W zależności od rodzaju użytych filtrów, wyróżnia się kilka typów oczyszczalni przydomowych. Są to:

  • oczyszczalnie z komorą osadu czynnego,
  • oczyszczalnie z drenażem rozsączającym,
  • oczyszczalnie z filtrem piaskowym,
  • oczyszczalnie ze złożem biologicznym.

Każdy z tych rodzajów posiada inne właściwości i przeznaczony jest do innego typu zastosowań. Różnicą jest również rozbieżność cen wynikająca z zastosowanej technologii filtracji. Każda oczyszczalnia powinna być dostosowana do konkretnego obiektu.

Należy pamiętać, że budowa oczyszczalni przydomowej to inwestycja, której koszty zwrócą się dopiero po kilku latach użytkowania. Korzyści z jej zastosowania będą odczuwalne nie tylko dla jej użytkowników, ale również dla środowiska naturalnego.

Dodaj Komentarz