Jak usunąć zanieczyszczenia metalowe z materiałów sypkich?
Materiały sypkie, bez względu na ich rodzaj, mają kilka cech wspólnych. Jedną z nich niezwykła łatwość, z jaką ulegają zanieczyszczeniom. Drobna konsystencja, magazynowanie ich w dużej ilości i wynikająca z tego trudność w oddzielaniu właściwego materiału od zanieczyszczeń to kwestie, z którymi zmaga się każda firma, zajmująca się sprzedażą, obrotem, czy też wykorzystywaniem tego typu materiałów w produkcji.
Wsparcie w postaci separatorów bębnowych
Zanieczyszczenia w materiałach sypkich są wysoce niepożądane. Jak już wspomniano na wstępie kwestia ich oddzielania ma fundamentalne znaczenie dla możliwości wykorzystywania materiałów do celów produkcyjnych. Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której metalowe zanieczyszczenia zawarte np. w żwirze, uniemożliwiają wykorzystanie go do wytworzenia prefabrykatów betonowych. By uniknąć takiego rozwoju wypadków stworzono separatory bębnowe.
Urządzenia tego typu dostępne są na rynku od dość dawna, jednakże dopiero ostanie lata przyniosły udoskonalenie tej technologii w sposób, dający najlepsze rezultaty. Separatory umożliwiają płynne odsiewanie zanieczyszczeń metalowych ze wszelkich materiałów sypkich. W tym celu wykorzystywane są właściwości magnetyczne metali, pozwalające na ich wyłuskanie spośród niemetalowego materiału.
Genialne w swej prostocie
Oparcie zasady działania separatorów bębnowych o zjawiska fizyczne związane z magnetyzmem metali daje niezwykłą wydajność pracy tego urządzenia. Urządzenie jest zazwyczaj umieszczane w przebiegu systemu transportującego dany materiał sypki, czyli np, w przekroju rurociągu. Separatory bębnowe w takim układzie pracują w sposób permanentny, oddzielając od materiału zarówno drobną, jak i nieco większą frakcję metalową.
Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przesiania dużej ilości materiału w krótkim czasie, przy czym sam separator w żaden sposób nie przyczynia się do opóźnienia przesyłu materiału, wykonując swoją pracę niejako w toku przesyłu. Pole magnetyczne, wytwarzane przez separator, wychwytuje zanieczyszczenia w locie, odrzucając je od przesypującego się materiału np. do oddzielnego, pobocznego pojemnika
Separatory bębnowe w służbie różnych branż
Urządzenia mają zastosowanie w wielu branżach. W opisanym powyżej przykładzie wspomniano szeroko rozumianą branżę budowlaną. Separatory można jednakże spotkać pracujące także przy: recyklingu surowców, produkcji ceramiki, przetwórstwie spożywczym, a także w przemyśle farmaceutycznym, rolnictwie i produkcji pasz, czy też w produkcji tworzyw sztucznych i wytwórczości chemicznej.
Wysoka użyteczność, duża wydajność pracy i niezwykła skuteczność to cechy, które powodują, iż w dziedzinach, w których wykorzystywane są materiały sypkie, separatory bębnowe są nieodzowne.
Dodaj Komentarz