Jak wybrać kierunek studiów?

Opublikowane przez ekipeo 24/03/2011 0 Komentarzy 796 odsłon

Stopa bezrobocia w Polsce w styczniu 2011 r. wyniosła 13 proc. Jak podaje Eurostat, wśród osób w wieku 15-24 lat aż 23 proc. nie ma pracy. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, co trzecia osoba pozostająca bez pracy w wieku do 27 lat posiada wyższe wykształcenie. Są to liczby, za którymi kryje się poważny problem z szukaniem pracy. Z czego on wynika?

Lista zawodów nadwyżkowych coraz dłuższa

Staranne wykształcenie nie gwarantuje pracy. Duże znaczenie ma natomiast uzyskany po studiach zawód. Obecnie na rynku brakuje pracy dla absolwentów: marketingu i zarządzania, administracji, zootechniki, bankowości, psychologii, ekonomii, pedagogiki, politologii. Firmy poszukują osób z dyplomem uczelni technicznych. Wzięcie mają m.in. informatycy, logistycy, inżynierzy od budownictwa i drogownictwa. Studiowanie kierunków humanistycznych znacznie zmniejsza szanse na znalezienie pracy w zawodzie.

Uczulenie produkują bezrobotnych

W pewnym sensie winę za zaistniałą sytuację ponoszą uczelnie wyższe, które często nie dopasowują oferty edukacyjnej do rynkowych realiów. Nie zapewniają one także wartościowych staży i szkoleń podczas nauki. W rezultacie student po skończeniu studiów zostaje sam z uzyskanym dyplomem. Z drugiej jednak strony coraz więcej uczelni, zwłaszcza tych kształcących pod kątem technicznym, dba o rozwój zawodowy swoich studentów już podczas nauki, oferując staże w znanych, renomowanych firmach . Z takim doświadczeniem o wiele łatwiej znaleźć pracę.

Baczny monitoring sytuacji na lokalnym i ogólnym rynku pracy

Wybór kierunku studiów to bardzo ważna decyzja w życiu każdego człowieku, która warunkuje jego dalszą przyszłość. Nie można podjąć jej pochopnie. Zanim wybierze się studia należy skonsultować się z doradcami, którzy dysponują aktualnymi danymi na temat sytuacji na rynku pracy. Takiej porady można zasięgnąć np. w urzędzie pracy lub w Biurze Karier na uczelni. Uważne obserwowanie trendów i inwestowanie w rozwijanie swoich umiejętności odpowiadających jednocześnie potrzebom rynku to dwa podstawowe kroki do sukcesu.

Kierunek studiów nie jest ważny?

Niektórzy pracodawcy twierdzą, że kierunek wykształcenia nie jest dla nich najważniejszy przy zatrudnianiu nowego pracownika, wskazując na cechy osobowościowe tj. samodzielność, kreatywność, komunikatywność, chęć uczenia się. Z tym, ze kierunek studiów nie jest wcale taki ważny nie zgadzają się m.in. doradcy zawodowi. Podkreślają oni, że niejednokrotnie to właśnie charakter studiów pomaga dobrze wykorzystać swój profil osobowościowy w danym zawodzie.

Dodaj Komentarz