Jak wybrać kij bilardowy?

Opublikowane przez Redakcja 11/06/2012 0 Komentarzy 3131 odsłon

O ile latem nie brakuje pomysłów na spędzanie wolnego czasu, bo słoneczna pogoda sprzyja wyjazdom na basen, czy wycieczkom rowerowym, to już zimą można mieć problem z zagospodarowaniem weekendu. Jeśli nie jesteś miłośnikiem jazdy na nartach, czy snowboardu to możesz spróbować swoich sił grając w bilard.

Podstawowym wyposażeniem każdego gracza jest kij bilardowy. Czym więc należy kierować się podczas jego zakupu? Dla początkujących najlepszy będzie kij z niższej półki cenowej, wykonany z jednego gatunku drewna, najlepiej klonowego, bądź jesionowego. Oczywiście można spotkać kije bilardowe za kila tysięcy złotych, które są bogato zdobione, złożone z kilku gatunków drewna nakładanych kolejno na siebie, jednakże używają ich tylko profesjonaliści.

Najważniejszym elementem kija do gry w bilard jest szczytówka, która łączy się a rękojeścią i tipem, którym uderzamy bile. Dlatego tak ważne jest, aby szczytówka była mocna, odporna na uderzenia, a jej końcówka (fachowo nazywana furellą) koniecznie toczona, a nie odlewana, dzięki czemu uchronimy się przed pęknięciem kija. Zwykle wykonuje się ją z melaniny albo plastiku.

Kolejną ważną rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie kija jest jego uchwyt. To dzięki niemu kij dobrze leży w dłoni, a tym samym umożliwia właściwe sterowanie siłą i szybkością uderzenia. Profesjonalnie wykonane akcesoria bilardowe pokryte są skórą albo lnianą skórą irlandzką, ale generalnie wszystkie naturalne materiały gwarantują graczowi wygodę i komfort gry, zapobiegając jego wyślizgiwaniu się z dłoni.

Oczywiście niemniej ważna jest także długość kija do gry w bilarda. Mimo, iż standardowo liczy ona 147 cm to każdy profesjonalny sklep bilardowy oferuje też krótsze kije. Rozważmy ich zakup jeśli przestrzeń wokół naszego stołu bilardowego nie jest znaczna, a także wtedy, gdy sami nie jesteśmy zbyt wysokiego wzrostu.

Dodaj Komentarz