Jak wybrać kociołek żeliwny na ognisko? Podpowiadamy

Opublikowane przez ekipeo 15/12/2022 0 Komentarzy 112 odsłon
Kociołek żeliwny to naczynie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Ten sprytny wynalazek pozwala na wyczarowanie przepysznych dań i to w niemal każdych warunkach. Jak jednak spośród wielu modeli wybrać idealny kociołek żeliwny na ognisko? Czym się kierować podczas tego wyboru? Odpowiadamy.

Czym jest kociołek żeliwny na ognisko?

Kociołek żeliwny na ognisko, zwany też kociołkiem myśliwskim, to duże naczynie, które służy do obróbki termicznej pożywienia. Znajduje swoje zastosowanie zarówno wśród osób pasjonujących się łowiectwem, jak i miłośników biesiadowania pod gołym niebem. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ naczyń powstaje z żeliwa, czyli materiału cechującego się wysoką odpornością i wytrzymałością. Dzięki temu kociołek można umieścić nad ogniskiem, bez obaw o jego uszkodzenie.

Jak wybrać kociołek żeliwny? Na te kwestie zwróć uwagę

Jak spośród wielu wariantów tego naczynia wybrać to, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Wielkość kociołka żeliwnego na ognisko

Preferujesz samotne przechadzki po lesie, czy też planujesz gotować dla większej liczby osób? Od tego bowiem zależy wielkość wybranego przez Ciebie naczynia. Może ono bowiem mieć różną średnicę oraz pojemność. W sklepach znajdziesz modele o średnicy m.in. 26, 36 lub 40 cm oraz o 4, 6, 8, a nawet 15 l pojemności. Taka rozpiętość tych parametrów sprawia, że musisz bardzo dokładnie przemyśleć swój wybór i dopasować go do swoich potrzeb.

Kociołek z patelnią czy z grillem?

Tradycyjne kociołki żeliwne na ognisko coraz częściej zastępowane są przez tzw. urządzenia wielofunkcyjne. To sprawia, że ten rodzaj naczynia może pełnić zarówno funkcję patelni, jak i grilla. Dzięki temu nie tylko ugotujesz pyszny bigos, zupę grzybową lub sycący bogracz, lecz także usmażysz rybę lub upieczesz ziemniaki. Taka multifunkcyjność może sprawić, że przygotowywanie różnorodnych potraw na świeżym powietrzu będzie prawdziwą przygodą dla całej rodziny.

Dodaj Komentarz