Jak wybrać najlepsze nici chirurgiczne? Podpowiadamy!

Opublikowane przez ekipeo 10/08/2022 0 Komentarzy 260 odsłon
Nici chirurgiczne są niezbędne podczas wykonywania wielu zabiegów dentystycznych. Ich wybór nie powinien być kwestią przypadku, lecz dobrze przemyślaną decyzją. Muszą być na tyle wytrzymałe, aby mogły utrzymać brzegi rany w niezmienionym stanie, a jednocześnie możliwie jak najcieńsze. Jak zatem dokonać wyboru najlepszych nici chirurgicznych? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Do czego służą nici chirurgiczne?

Nici chirurgiczne mają szerokie zastosowanie nie tylko na sali chirurgicznej, lecz także w gabinetach stomatologicznych. Zakładanie szwów jest najczęściej ostatnim etapem zabiegów, takich jak ekstrakcja zęba czy też przeszczep dziąsłowy w chirurgii plastycznej. Nici służą do łączenia brzegów ran, co umożliwia ich prawidłowe zrośnięcie – dzięki nim utrzymują się również materiały stomatologiczne. Prawidłowo założone szwy mogą zmniejszyć ryzyko powstawania infekcji i różnego rodzaju powikłań pozabiegowych.

Co powinno cechować dobrze dobraną nić chirurgiczną?

Sklepy z zaopatrzeniem medycznym i stomatologicznym oferują szeroki wybór nici chirurgicznych. Jak zatem dokonać najlepszego wyboru? Jest kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę!

Nici chirurgiczne powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Tylko w ten sposób będą mogły nawet przez długi czas podtrzymywać brzegi rany w niezmienionym stanie. W przypadku uszkodzenia dentysta musi całą procedurę zszywania  rozpocząć od początku, co wydłuża czas zabiegu. Nić pod żadnym pozorem nie może być toksyczna lub drażniąca – w przeciwnym wypadku jej użycie mogłoby prowadzić do poważnych infekcji jamy ustnej.

Kolejną szczególną właściwością nici jest łatwość wiązania węzłów, która znacznie przyspiesza i usprawnia pracę stomatologa. Ma to duże znaczenie także dla pacjenta, gdyż pozycja, którą przybiera na fotelu zabiegowym, jest zazwyczaj niewygodna, dlatego możliwość skrócenia trwania zabiegu jest bardzo ważna.

Nici chirurgiczne – niewchłanialne czy rozpuszczalne?

Kupując nici chirurgiczne, możesz wybierać spośród wariantów rozpuszczalnych i niewchłanialnych. Które z nich będą lepsze? To zależy od rodzaju zabiegu.

Jeżeli wymagany okres podtrzymywania rany jest krótki, dobrym rozwiązaniem będą szwy rozpuszczalne. Nie wymagają dodatkowej wizyty w gabinecie w celu ich zdjęcia po zagojeniu rany.

Jeżeli masz do czynienia z głębszymi ranami, zdecyduj się na założenie nici niewchłanialnych. Zapewniają stałą siłę podtrzymywania oraz mocny szew, który minimalizuje ryzyko rozejścia się rany.

Dodaj Komentarz