Jak wybrać odpowiednią lokatę bankową?
Lokaty bankowe nazywane inaczej depozytami terminowymi są jednym z prostszych sposobów na pomnażanie pieniędzy. Jest to pewny i bezpieczny zysk. Poza wyborem odpowiadającej potrzebom lokaty i założeniem jej, nie są wymagane żadne dodatkowe działania, ani specjalistyczna wiedza, by pomnażać zdeponowany kapitał.
Najlepsze lokaty bankowe
Każda z instytucji bankowych ma w swojej ofercie lokaty bankowe. Zazwyczaj jest to to kilka zróżnicowanych ofert depozytów. Banki przygotowują je, biorąc pod uwagę potrzeby i możliwości finansowe klientów. Oferty różnią się czasem lokowania środków, wysokością oprocentowania i często również formą oszczędzania. W tym kontekście najlepsze lokaty bankowe to takie, które najlepiej odpowiadają indywidualnym preferencjom konsumenta.
Nie tylko długo- i krótkoterminowe lokaty bankowe
Najbardziej powszechną formą lokat są klasyczne długoterminowe lokaty bankowe i krótkoterminowe lokaty bankowe. Ulokowane pieniądze objęte są określonym oprocentowaniem, z którego zysk otrzymujemy po upływie terminu lokowania środków. W tym czasie pieniądze nie są one dostępne dla właściciela lokaty.
Dla osób, które chciałyby w ramach lokaty oszczędzać bardziej elastycznie, rynek oferuje inne rozwiązania. Są to na przykład depozyty, które nie wymagają zamrażania środków – właściciel lokaty ma do nich dostęp w trakcie jej trwania. Innym elastycznym rozwiązaniem są lokaty bankowe z możliwością dopłacania środków do pierwotnie ulokowanej kwoty również w trakcie trwania lokaty.
Lokaty bankowe 2020 – jakie parametry porównywać?
Już na powyższym przykładzie widać, że oferowane produkty rzeczywiście w dużym stopniu można dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Pierwszym krokiem w wyborze najlepszej lokaty bankowej jest podjęcie decyzji o jej rodzaju, czyli wybór rozwiązania standardowego lub elastycznego. To szczególnie ważne dla osób, które nie są pewne, czy deponując środki, uda im się zachować płynność finansową.
W drugiej kolejności, należy przeanalizować i porównać parametry kilku ofert. Należą do nich przede wszystkim:
- oprocentowanie – im wyższe jest nominalne oprocentowanie lokaty, tym lepiej, ale wybierając lokatę długoterminową z nieco niższym oprocentowaniem zyskać można więcej;
- czas trwania – tu obowiązuje prosta zasada, która uzależnia wysokość zysków od czasu trwania lokaty; deponując pieniądze na lokacie długoterminowej zyskamy więcej, ale nie mamy w tym czasie dostępu do środków (jeśli wybieramy klasyczną formę lokaty);
- minimalna kwota lokaty, którą trzeba zdeponować, by móc ją założyć,
- inne wymagania formalne – np. konieczność założenia konta bankowego lub ograniczony zasięg oferty, która może być skierowana tylko do nowych klientów banku.
Dodaj Komentarz