Jak wybrać temat pracy licencjackiej?

Opublikowane przez ekipeo 26/02/2015 0 Komentarzy 1558 odsłon

Pisanie pracy licencjackiej jest zazwyczaj pierwszą poważną pracą naukową studentów. Najczęstszym kłopotem, wskazany przez studentów, związanym z pisaniem pracy to właściwy temat. Wybieranie tematu do pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej jest bardzo trudne zwłaszcza, że wybór ten wpływa na cały proces pisania.

Lejek możliwości tekst

Metoda lejka wykorzystywana jest w wielu dziedzinach. Najczęściej można spotkać się z nim w trakcie zakupów. Sprzedawca zazwyczaj zadaje nam pytania od ogólnych do szczegółowych, tak by jak najbardziej zaspokoić nasze potrzeby. Metoda ta również sprawdza się w momencie pisania pracy.

Od ogółu…

Na początku można zastanowić się, jaki przedmiot w trakcie dotychczasowych studiów przypadł nam najbardziej do gustu lub jakie zagadnienie nas zainteresowało. Następnie analizując wykłady, notatki z ćwiczeń czy laboratoriów skoncentrować się na danej płaszczyźnie. Jeśli zakres akademicki nie przypadł nam do gustu warto wówczas wybrać się do biblioteki i przeglądnąć literaturę z zakresu danego zagadnienia.

…do szczegółu

Znajdując ciekawe informacje w trakcie wertowania książek, zdobędziemy z pewnością niezbędną wiedzę o zakresie merytorycznym danych zagadnień. To pozwoli na ukierunkowanie tematyki naszej pracy.

Niekiedy wertowanie literatury pozwala na odnalezienie swojego tematu bardzo szybko. Zagadnienie, które posiada duże wsparcie merytoryczne w literaturze z pewnością będzie dużo łatwiejsze do opisania. Pomagając sobie informacjami ze znalezionej literatury na pewno nie spotkamy się z utratą wątku lub motywacji do pisania.

Prace o tematyce technicznej i ścisłej

Takie praktyki sprawdzają się z pewnością przy wyborze prac stricte humanistycznych. Prace o charakterze ścisłym lub technicznym są dużo bardziej wymagające. Tutaj wybranie tematu jest znacznie trudniejsze, ponieważ praca zawiera nie tylko teorię, ale praktykę. W takim wypadku warto poprosić o pomoc na forach internetowych. Tym bardziej, że wiele osób szuka pomocy w tym zakresie:

„Mam pytanko odnośnie tematu pracy licencjackiej. Chciałabym skupić się na kartach płatniczych i czy ktoś mógłby mi pomóc w doborze tematu związanego z kartami płatniczymi?” – Magda

„Studiuję zaocznie Bezpieczeństwo Narodowe, specjalność – Zarządzanie Kryzysowe i właśnie szukam tematu związanego z zarządzaniem kryzysowym (…) „ – Paweł

Zawsze warto próbować i poprosić o pomoc. Może nie dostaniemy zawsze gotowego tematu, ale propozycję na czym warto się skupić w danym zagadnieniu. Jest to również bardzo pomocne, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma w ogóle pomysłu na temat swojej pracy.

Cytat:

Dodaj Komentarz