Jak zdobyć prawo jazdy w Wielkiej Brytanii?

Opublikowane przez ekipeo 09/02/2015 0 Komentarzy 2484 odsłon
Szczególnie, że jazda samochodem w Anglii, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, wymaga od polskiego obywatela całkowitej zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Jednak jakie warunki należy spełnić, by móc w ogóle ubiegać się o brytyjskiego prawo jazdy?
driving-instructors-380066_1280Liczba Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich stanowi istotny procent społeczeństwa brytyjskiego. Nic więc dziwnego, że również ilość osób, które decydują się na zrobienie prawa jazdy w Wielkie Brytanii jest dosyć spora.Aby uzyskać brytyjskie prawo jazdy należy mieć ukończone 17 lat oraz przebywać na Wyspach Brytyjskich od przynajmniej 185 dni.Kwestią zasadniczą jest tu fakt, iż aby móc podejść do egzaminów, nie trzeba pobierać lekcji u profesjonalnych instruktorów. Jednakże wybór profesjonalnego i doświadczonego instruktora gwarantuje kursantowi zdobycie wiedzy i umiejętności, które odgrywają niezwykle istotną rolę w momencie podejście do egzaminu.

 Instruktorem może jednak równie dobrze zostać osoba, który skończyła 21. rok życia i posiada ważne prawo jazdy od przynajmniej trzech lat. Co istotne, o ile w Anglii, Szkocji i Walii, może to być prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii bądź którymkolwiek z krajów Unii Europejskiej, to w przypadku Irlandii Północnej, instruktorem może zostać wyłączenie osoba, której prawo jazdy wydano w UK. Istotną rolę odgrywa tu również rodzaj samochodu w jakim kursant uczy się jazdy. W UK bowiem prawo jazdy na samochód z manualną skrzynią biegów pozwala na prowadzenie pojazdu ze skrzynią automatyczną. Jednak zależność ta nie występuje w drugą stronę.

Co więcej, ważny jest tu także fakt, iż jeszcze do dnia 6 kwietnia 2014 istnieje możliwości podejścia do egzaminów na prawo jazdy w języku ojczystym kursanta – zatem również w języku polskim. Stanowi to spore udogodnienia, szczególnie dla osób, które nie mówią biegle w języku angielski. Należy również zaznaczyć, iż prawo jazdy uzyskane w Anglii, Walii, Szkocji bądź Irlandii Północnej jest honorowane w wielu innych krajach – w tym także w Polsce.

Uzyskanie brytyjskiego prawa jazda znacząco ułatwia funkcjonowania w kraju. Nie tylko pozwala poznać specyfikę i przywyknąć do jazdy po brytyjskich drogach, ale również umożliwia łatwiejsze dotarcie do swojego miejsca pracy bądź też jej znalezienie. Posiadanie prawa jazdy jest bowiem obecnie jednym z ważniejszych dokumentów, dzięki któremu dana osoba ma większą szansę na zainteresowanie swoim CV potencjalnego pracodawcy.

Więcej informacji na temat prawa jazdy w Anglii można znaleźć na: http://www.emano.co.uk

Dodaj Komentarz