Jak zostać instruktorem nauki jazdy w UK

Opublikowane przez ekipeo 29/04/2011 0 Komentarzy 1818 odsłon

Zawód instruktora jazdy staje się coraz bardziej popularny wśród naszych rodaków przebywających w Wielkiej Brytanii. Ze względu na dużą emigrację Polaków na wyspach instruktorzy władający językiem polskim są rozchwytywani przez szkoły jazdy. Większość z nich są to polscy instruktorzy, których kuszą zarówno większe zarobki, jak i wyższy status społeczny niż w Polsce. A więc nasuwa się pytania jakie kroki należy uczynić, aby moc zostać instruktorem nauki jazdy w UK?

Osoby, które posiadają uprawnienia i co najmniej półroczne doświadczenie zdobyte w Polsce mają znacznie ułatwioną sprawę. Pierwszym warunkiem jest posiadania prawa jazdy kat. B minimum 4 lata. Następnie należy je wymienić na brytyjski egzemplarz.  Osoba ubiegająca się o stanowisko instruktora w UK musi przynajmniej znać język angielski w stopniu podstawowym. Znajomość języka jest konieczna podczas zdawania okresowych egzaminów (the check test), gdzie instruktor musi wydawać polecania w języku angielskim. Poza tym decydując się inwestycje w ten zawód trzeba pamiętać również o kosztach związanych z formalnościami w granicach 1350-1850 funtów oraz zakupem samochodu do nauki jazdy.

Z kolei osoby, które dopiero podczas pobytu w Anglii decydują się na rozpoczęcie pracy jako instruktorzy muszę spełnić kilka ważnych warunków oraz ukończyć specjalistyczny kurs. Podobnie jak w pierwszym przypadku prawo jazdy należy posiadać od co najmniej 4 lat i trzeba je wymienić na brytyjskie. Kolejny krokiem jest zweryfikowanie czy kandydat nie był wcześniej karany(CRB Check), gdyż część przestępstw na samym wstępie dyskwalifikują taką osobę. Również jak poprzednio wymagana jest co najmniej podstawowa znajomość angielskiego. Poza tym ważne są też takie cechy charakteru jak cierpliwość, upór i wytrwałość w dążeniu do celu – niektóre osoby po prostu nie posiadają odpowiednich predyspozycji do wykonywania tego zawodu.

Specjalistyczny kurs przygotowujący kandydatów do zawodu składa się z 3 etapów, które mniej więcej trwają 9 miesięcy. Jednak już po ok. 3 miesiącach można rozpocząć pracę jako instruktor PDI (Potential Driving Instructor), jeżeli ma się zaliczone dwa egzaminy.  Pierwsza część szkolenia to samodzielna nauka teorii przepisów brytyjskiego ruchu drogowego. Podczas egzaminu należy odpowiedzieć na 100 pytań  z testu wyboru w języku angielskim. Zdanie egzaminu z teorii pozwala przejść na kolejnego etapu szkolenia. W przypadku nie zaliczenia egzaminu może kilkakrotnie próbować podejść do egzaminu. w ciągu 2 lat od zdania teorii należy zdać kolejne 2 egzaminy, które można zdawać trzykrotnie.

Następnym etapem są zajęcia praktyczne prowadzone przez doświadczonych trenerów. Możne je już rozpocząć podczas nauki teorii. Ich długość trwania zależna jest od indywidualnych predyspozycji osoby. Jeżeli już kandydat jest gotowy może podejść do egzaminu z jazdy. Wtedy też nadawany jest tytuł instruktora PDI (Potential Driving Instructor), który daje prawo udzielania lekcji kandydatom na kierowców. Do kolejnego egzaminu należy podejść w ciągu 6 miesięcy.

Ostatni etap to nauka czystodydaktyczna prowadzona w celu nabycia umiejętności przekazywania wiedzy. Wynosi ona ok 100 godzin, ale ich czas może zostać wydłużony lub skrócony w zależności od predyspozycji kandydata. Również to szkolenie można rozpocząć podczas przygotowywania się do egzaminu praktycznego.  Ostatni etap kończy się egzaminem, którego zdanie skutkuje nabyciem pełnym uprawnień instruktorskich ADI (Approved Driving Instructor). Wiedza i umiejętności każdego instruktora są regularnie sprawdzana przez DSA.

Decydując się na uczestniczenie w kursie przygotowującym do zawodu instruktora należy dokładnie zapoznać się z ofertą rynkową. Obecnie w Wielkiej Brytanii można znaleźć wiele firm zajmujących się kursami, jednak znaczna część z nich to firmy, które nieodpowiedni przygotowują do egzaminów, czego skutkiem jest utrata pieniędzy, czas i brak nowych „papierów”.  Z tego też powodu warto poszukać znanej firmy która, cieszy dobrą opinią.

Dodaj Komentarz