Jak zwalczyć pleśń w domu

Opublikowane przez Redakcja 27/02/2012 0 Komentarzy 1014 odsłon

Pleśń czy inaczej nazywany grzyb na ścianie nie jest mile widzianym gościem w naszym domu. Zazwyczaj powstaje on przez nadmiar wilgoci w naszym domu czego przyczyną  może być słaba wentylacja. Takie wykwity nie tylko mają nieestetyczny wygląd ale również negatywnie wpływają na samopoczucie każdego z domowników.

Walka z pleśnią

Brzydkie wykwity na ścianach występują zarówno w nowym budownictwie jak również w starych domach.  W mieszkaniach znajdujących się w blokowiskach najczęściej pleśń pojawia się po zalaniach naszych sąsiadów oraz złego wykonania konstrukcji budowlanych. Pomiędzy pleśnią a grzybem jest jednak pewna różnica. Grzyb jest znacznie groźniejszy ponieważ może on powodować zmiany w konstrukcji domu, odklejanie się tapet czy rekonstrukcji tynków. Natomiast pleśń to zielone wykwity które znacznie łatwiej usunąć niż grzyb. Dodatkowo pleśń nie powoduje zmian w konstrukcji oraz w tynkach. Walka z takim zjawiskiem nie jest łatwa. W sklepach można spotkać wiele różnorodnych preparatów którymi możemy usunąć te brzydkie wykwity jednak są to zazwyczaj preparaty które usuwają tylko plany wizualnie – nie docierają one do źródła naszego problemu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest by takim problemem zajęła się profesjonalna ekipa , która za pomocą specjalistycznego sprzętu wysuszy mury naszego domu.

Jak nie dopuścić do powstania pleśni

Za pomocą naszych działań w codziennych czynnościach możemy nie dopuścić do powstania zbyt dużej wilgoci. Musimy tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach. Główną i najważniejszą zasadą jest to że nie możemy dopuścić by nasza wentylacja działała niesprawnie. Musimy pamiętać by w miejscach gdzie powstaje najwięcej wilgoci zamontować wywietrznik który odciągnie nadmiar powstałej pary wodnej. Oprócz tego co jakiś czas musimy sprawdzać czy centrale wentylacyjne w naszym domu są sprawne i czy nie powstał w nich zator. Dodatkowo powinniśmy odciąć wszelkie źródła wilgoci, czyli w kuchni każdego domu powinien zostać zamontowany okap kuchenny który odciągnie parę wodą podczas gotowania, mokra bieliznę w miarę możliwości wieszać na zewnątrz, a po kąpieli albo otworzyć okno albo włączyć sprawną wentylacje. Dzięki tym wszystkim działaniom nasz dom będzie zdrowy i przyjazny dla domowników.

Dodaj Komentarz