Jaka spawarka dla początkującego?

Opublikowane przez ekipeo 25/05/2021 0 Komentarzy 507 odsłon

Spawanie to proces łączenia różnego rodzaju materiałów, wykonanych z metalu lub jego stopów. Amatorzy domowego majsterkowania, często zaopatrują swój podręczny warsztat w niezbędne narzędzia, do wykonania prac naprawczych czy konstrukcyjnych. Spawanie może być jedną z tych prac. Aby rozpocząć przygodę z domowym spawaniem, trzeba zacząć od zakupu odpowiedniego sprzętu spawalniczego, a także niezbędnych akcesoriów ochronnych. Jaka więc spawarka będzie najlepsza dla początkującego spawacza?

Na czym polega spawanie migomatem?

Spawarka mig, czy też inaczej spawarka mig-mag, czy też popularnie migomat, to urządzenie spawalnicze, z którego pomocą spawanie odbywa się przy użyciu topliwej elektrody, pod osłoną aktywnych lub obojętnych gazów. Podczas spawania spawarką mig wykorzystywana jest elektroda w postaci drutu. Drut pod wpływem obróbki cieplnej topi się, łącząc się ze spawanym materiałem, tworząc stałą spoinę. Do spawania migomatem konieczne jest użycie gazu osłonowego. Gaz ma za zadanie chronić jeziorko spawalnicze przed utlenianiem, co z kolei wpływa bezpośrednio na trwałość oraz jakość powstałej spoiny. Do spawania metodą MIG stosowane są gazy obojętne takie jak argon lub hel – umożliwia to łączenie takich materiałów jak magnez, miedź, aluminium oraz innych metali nieżelaznych. Podczas spawania metodą MAG korzysta się natomiast z gazów aktywnych takich jak mieszanka dwutlenku węgla z argonem. Dzięki temu możliwe jest łączenie stali wysokostopowej, niestopowej i niskostopowej.

Spawanie migomatem

Spawarka mig mag – czy nadaje się na początek?

Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej uniwersalnych urządzeń spawalniczych jest spawarka mig mag. Polecana ona jest dla początkujących spawaczy z tego względu, że jest ona dość łatwa w obsłudze. Topliwej elektrody stosowanej w tej metodzie nie trzeba podawać z zewnątrz, co ułatwia pracę tym urządzeniem. Ponadto, spawarka mig mag jest bardzo uniwersalna i często jest używana zarówno do profesjonalnych przemysłowych prac, jak i do amatorskiego spawania w domu. Zastanawiając się jaka spawarka mig mag będzie najlepsza, jaką spawarkę mig mag kupić, warto przeglądnąć oferty producentów spawarek i wybrać taką, która zawiera na przykład kompletny zestaw spawalniczy. Kupując urządzenie spawalnicze wraz z materiałami eksploatacyjnymi i akcesoriami ochronnymi od razu możemy zacząć bezpieczną pracę ze spawarką.

Dodaj Komentarz