Jaką wybrać trumnę?

Opublikowane przez ekipeo 02/03/2015 0 Komentarzy 2672 odsłon

Pogrzeb to bardzo trudny czas dla rodzin i najbliższych. W momencie odejścia bliskiej osoby na rodzinę spada obowiązek zorganizowanie właściwego pochówku oraz wybór trumny.

trumnaOd czego zależy wybór trumny

Wybór trumny musi być przemyślany. Na samym początku należy zwrócić uwagę na to, czy trumna powinna być standardowa, czy też przewidywać specjalne warunki. Dlatego też w trakcie wyboru trumny należy zwrócić uwagę na:

  • wiek,
  • wzrost,
  • wagę zmarłej osoby.

Wybór materiału, z którego wykonana jest trumna jest również istotny. Najczęściej dostępnymi trumnami są trumny wykonane drewna. Sosna, olcha czy buk – wybór zawsze należy do osób organizujących pogrzeb. Różnica między drewnianymi trumnami zazwyczaj jest w cenie, kolorze i wadze.

Dobieranie koloru trumien zazwyczaj odbywa się po uwzględnieniu wieku zmarłej osoby. Osoba starsza powinna być pochowana w trumnie w ciemniejszym kolorze, niż osoba młodsza. Niemniej jednak wybór zarówno koloru trumny jak i materiału, z jakiego jest wykonana, zależy od decyzji najbliższych.

Pogrzeb tradycyjny czy kremacja

Wybór trumny uzależniony jest również od rodzaju pochówku. Jeśli osoba w swojej ostatniej woli lub w testamencie zażyczyła sobie pogrzeb kremacyjny, trumna niezbędna do procesu kremacji znacznie różni się od takiej tradycyjnej.

Proces kremacji odbywa się w bardzo wysokich temperaturach i trwa nawet do kilku godzin. Trumna, w której znajduje się ciało powinna być lekka, prosta i pozbawiona lakieru i innych dodatków. Trumna taka musi być jak najbardziej ekologiczna, ponieważ prochy pozostałe po trumnie będą wymieszane również z prochami osoby zmarłej.

Zakład pogrzebowy

Trudny czas dla rodziny znacznie ułatwiają usługi zakładu pogrzebowego, który zajmuje się najważniejszymi sprawami organizacyjnymi. Odciążenie najbliższych od organizacji pogrzebu jest bardzo ważne. Tym bardziej, że pogrzeby wiążą się z formalnościami, do których często bliscy zmarłej osoby nie mają głowy, zwłaszcza w trakcie pierwszych dni po śmierci.

Jak wygląda organizacja pogrzebu zapraszamy tutaj.

Artykuł powstał przy współpracy z:

Dodaj Komentarz